publikacja 06.05.2017 17:00
Doświadczeniem pokoleń od tysięcy lat jest związek etyki i religii. Jest nawet regułą, że każda religia tworzy swój własny system etyczny.
Wśród dawnych reguł brakuje narzędzi do analizy zmieniającego się świata ludzkich zachowań.
Skąd tak ścisły związek religii i etyki?
Religia, stawiając człowieka wobec Istoty Najwyższej, prowadzi do refleksji nad dobrem i złem oraz granicą między nimi. A to już jest początkiem etyki.
Można powiedzieć, że religia tworzy przestrzeń etycznego wartościowania, bo daje bardzo mocny punkt odniesienia – Dobro Najwyższe. W tej przestrzeni człowiek, obserwując świat i siebie, posługując się rozumem, tworzy system etyczny.
Jeden z tych systemów, uważany za objawiony przez Boga, wywarł dominujący wpływ na cywilizację światową. Jest to system judeochrześcijański, u którego podstaw leży Dekalog. Siłą Dekalogu jest nie tylko genialnie proste, a zarazem wyczerpujące ujęcie tematyki etycznej, lecz zarazem jej odniesienie do Dobra Najwyższego nazwanego Bogiem.
Siłą Dekalogu jest też otwarcie jego niezwykle skrótowych reguł na zmieniające się warunki życia. Dlatego wyrastając z tradycji czterech prawie tysiącleci, Dekalog zachowuje aktualność także w naszych czasach.
Odnowa moralna, gdy przyjdzie, nie dokona się w obszarze tylko filozoficznym, lecz religijnym.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.