Stowarzyszenie Sathya Sai: Ogłosił się bogiem

publikacja 28.10.2002 13:28

Sathya Sai Baba twierdzi ni mniej, ni więcej, tylko że jest bogiem. "Jestem przy tobie, w tobie i wokół ciebie przez cały czas, tak więc nie ma nic, co mógłbyś zrobić, abym ja o tym nie wiedział" – mówi swoim wiernym. "Przybrałem ludzką postać, ale przejawiam nadludzkie moce i mądrość" – dodaje skromnie.

Sathya Sai BabaPodkreśla, że to wielka okazja dla wiernych, iż ich bóg jest dostępny współcześnie. Można nie tylko czytać i kontemplować jego nauki, ale także zobaczyć go i doświadczyć jego miłości. Niestety niektórzy z byłych wiernych skarżą się, że doświadczyli tej miłości w sposób dość osobliwy. Opowiadają, że Sai Baba obcesowo się do nich zalecał. Szczególnie upodobał sobie młodych chłopców.
Sathya Sai Baba głosi, że Bóg jest jeden, ale przybiera różne postaci i imiona. Jednym z tych wcieleń jest on sam. Pozwala jednak łaskawie czcić się także pod innymi postaciami i imionami. Wszystkie religie według niego to właściwie jedno i to samo. Doktryna Sai Baby zawiera jednak pewne elementy hinduizmu, głównie wiarę w reinkarnację. Sai Baba głosi powszechną miłość do wszystkich stworzeń na Ziemi. Swoją stronę internetową otwiera następującym motto:
"Przybyłem, aby zapalić lampę Miłości w waszych sercach i z dnia na dzień podsycać jej blask. Nie występuję w imieniu żadnej z istniejących religii. Moją misją nie jest reklamowanie jakiejś sekty, wiary czy doktryny. Nie zamierzam przysparzać wyznawców żadnej z religii, sobie, ani komukolwiek. Przybyłem, żeby mówić wam o duchowym źródle wszechrzeczy - Miłości, o ścieżce Miłości, o błogosławieństwie Miłości, o posłannictwie Miłości i o obowiązku Miłości."
Te hasła i charyzma Sai Baby sprawiły, że ma on około 50 milionów wyznawców na całym świecie (w Polsce około tysiąca), mimo że coraz częściej pojawiają się oskarżenia o homoseksualizm i pedofilię "boga". Wielu byłych wyznawców demaskuje też dokonywane przez Sathya Sai Babę "cudowne" materializacje przedmiotów jako iluzjonistyczne sztuczki.

Lotosowe stopy guru
Strona internetowa Sathya Sai Baby zawiera jego życiorys napisany mniej więcej w taki sposób jak w Północnej Korei pisano życiorysy dyktatora: wcześniej Kim Ir Sena, a obecnie Kim Dzong Ila. Są to życiorysy hagiograficzno-baśniowe. Trudno powstrzymać się od śmiechu gdy czytamy, że w chwili narodzin Sai Baby instrumenty muzyczne w jego domu same zaczęły grać. Według tego życiorysu Sai już jako małe dziecko materializował różne przedmioty, np. cukierki, by sprawić przyjemność rówieśnikom.
Sathya Sai Baba urodził się 23 listopada 1926 r. w wiosce Puttaparthi w południowych Indiach, jako czwarte dziecko Wenkappy i Iśwarammy Radżu. Otrzymał imię Sathyanarajana Radżu.
Nie od razu uważał się za boga. 20 października 1940 r. oświadczył, że jest wcieleniem Sai Baby z Shirdi – hinduistycznego świętego z centralnych Indii, który zmarł w październiku 1918 r. i zapowiedział, że powróci na świat pod inną postacią osiem lat później. Sathyanarajana nazwał się wówczas Sai Babą. Skromnej jeszcze grupce wiernych przekazał pierwszą naukę: "Oddawajcie cześć lotosowym stopom swego guru. On przeprowadzi was bezpiecznie przez wzburzony ocean życia". Wkrótce potem zamieszkał w skromnej glinianej świątyni wybudowanej dla niego przez kilku wielbicieli na skraju wioski. Jego sława zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i z roku na rok odwiedzało go coraz więcej pielgrzymów. Poszukiwali uzdrowienia, duchowego wsparcia lub porady. Z czasem glinianą świątynię zastąpił murowany budynek z niewielkim placykiem. Ale i on nie był w stanie pomieścić wielbicieli, którzy zjeżdżali do Puttaparthi. W 1950 r. zbudowano nową, przestronniejszą świątynię, budynki dla pielgrzymów oraz stołówkę i w ten sposób powstał główny aśram Sathya Sai Baby w Indiach. Kompleks ten, położony w odległości kilkuset metrów od Puttaparthi, rozbudowuje się do dnia dzisiejszego, by sprostać potrzebom nieustannie rosnącej liczby odwiedzających go wielbicieli. Sathya Sai Baba nadał mu nazwę Prasanthi Nilayam, czyli Przybytek Najwyższego Spokoju.
Sai Baba na tronie błogosławi wiernychWznosili modły, więc przyszedłem
Sai Baba ogłosił się oficjalnie bogiem 23 listopada 1968 roku. Oświadczył, że postanowił pojawić się wśród nas w ludzkiej postaci, aby zbliżyć się do ludzi. "Gdybym zstąpił na Ziemię w formie czterorękiego Pana Stworzenia (Narajana) zamknęlibyście mnie w cyrku i pobieralibyście opłaty od ludzi, którzy chcieliby mnie zobaczyć. Gdybym przyszedł jak zwykły człowiek, uznalibyście mnie za jednego z was i któż chciałby mnie słuchać? Dlatego przybrałem ludzką postać, ale przejawiam nadludzkie moce i mądrość" – wyjaśnia. Sathya Sai wymienia trzy zasadnicze różnice pomiędzy wcześniejszymi awatarami Boga (Chrystusem, Buddą, Kriszną) a Sai Babą. Po pierwsze, Sai jest dostępny współcześnie. Okazja przyspieszenia drogi do Boga, jaką obdarza nas jego fizyczna obecność jest absolutnie niepowtarzalna. Po drugie, "objawił się" ogółowi ludzkiemu, naucza i prowadzi miliony, a nie, jak bywało dotychczas, jedynie wybraną grupę oddanych poszukiwaczy Boga. Po trzecie, skala jego misji jest tak ogromna, że dla jej realizacji postanowił przyjąć trzy kolejne ciała, bezprecedensową potrójną awatarę. Obejmuje ona cielesne przejawienia jako Shirdi Sai Baba (zm. w 1918), Sathya Sai Baba (ur. w 1926) oraz Prema Sai Baba. Każdy z nich będzie żył przez 93 lata, przyjmując narodziny w nowym ciele po ośmioletniej przerwie. W ten sposób okres przebywania awatara na Ziemi będzie wystarczający, aby mógł on prowadzić kilkanaście kolejnych ludzkich pokoleń.
Oświadczenia Sai Baby są pełne patosu. Warto przytoczyć fragment:
"Dla ochrony cnót, dla rozproszenia czyniących zło oraz dla przywrócenia odwiecznych zasad prawości Ja, Najwyższy Pan, zstępuję na ziemię. Przybycia Boga z utęsknieniem wyczekiwali święci, mędrcy i asceci. Wznosili modły więc przyszedłem. Możecie utrzymywać, że jesteście moimi wielbicielami dopiero wtedy, kiedy całkowicie i w pełni oddacie się w Moje ręce, bez najmniejszego śladu egoizmu."
Swoje nauki Sathya Sai Baba przekazuje w formie tzw. dyskursów: publicznych wystąpień, swoistych kazań, podczas których "bóg" porusza różne tematy duchowe, przeplatając dłuższe partie narracyjne swoim melodyjnym śpiewem. Sai Baba zwykle wygłasza dyskursy w języku telugu. Są one jednak symultaniczne tłumaczone na angielski. Czasami posługuje się też językiem hindi lub sanskrytem.
Na przestrzeni ponad sześćdziesięciu lat swojej działalności publicznej Sathya Sai Baba wygłosił tysiące dyskursów. Są one gromadzone i wydawane w serii Sathya Sai Speaks (Słowa Sathya Sai), która liczy już 30 tomów.
Legenda Sai Baby pełna jest niezwykłych opowieści o jego cudach: materializowaniu drogocennych przedmiotów (różańców, srebrnych łańcuszków, pierścieni z mosiądzu w kształcie elipsy ze znakiem OM), materializowaniu ogromnych ilości szarego proszku "wibhuti" (mającego ponoć moc uzdrawiającą), jasnowidzenia, czy uzdrawiania ludzi. Podczas procesu materializacji proszku Sai Baba zwraca dłoń w stronę ziemi i wykonuje kilka okrężnych ruchów w prawo.
Sathya Sai Baba przebywa zwykle w Indiach w jednym ze swoich ośrodków duchowych, zwanych w sanskrycie aśramami. Zwykle ośrodek taki jest kompleksem składającym się ze świątyni (tj. miejsca gdzie odbywają się publiczne spotkania i praktyki duchowe), prywatnych kwater mistrza, budynków mieszkalnych dla pielgrzymów oraz mniej lub bardziej rozwiniętej infrastruktury służącej ich potrzebom (stołówki, sklepy, poczta, ośrodek zdrowia itp.). Głównym ośrodkiem Sai Baby jest Prasanthi Nilayam, gdzie spędza on większą część roku. Czasami jednak przenosi się do Brindavan, Kodaikanal lub, rzadziej i na krótsze pobyty, do ośrodka Dharmakshetra w Mumbaju.

Guru molestujący
Organizacja Sathya Sai powołana została do życia w 1965 r. Istnieje w ponad 120 państwach, obejmuje ponad 6000 grup i ośrodków. Siedzibą główną Organizacji jest Prasanthi Nilayam w Indiach, gdzie mieści się wybierana przez Sathya Sai Babę Rada Centralna, w obrębie której funkcjonuje Główne Biuro Organizacji. W skład Głównego Biura Organizacji wchodzą przewodniczący d.s. Indii oraz przewodniczący d.s. międzynarodowych. Członkowie Rady Centralnej jak również Głównego Biura podlegają bezpośrednio Sathya Sai Babie.
Ze względu na międzynarodowy charakter Organizacji dokonano administracyjnego podziału świata na pięć stref, z których każda obejmuje kilka regionów: Polska znajduje się w strefie 4, region 15.
Na czele każdej ze stref stoi koordynator strefy, któremu podlegają koordynatorzy regionów. Koordynatorom regionów podlegają struktury Organizacji w krajach regionu. Organami kierującymi pracą na poziomie kraju są Rada Centralna (powoływana w kraju, w którym istnieje dziesięć lub więcej ośrodków Sathya Sai) lub Komitet Koordynacyjny (powoływany w kraju, w którym istnieje mniej niż dziesięć ośrodków, ale co najmniej trzy ośrodki lub grupy Sathya Sai). Wszelkie decyzje dokonują się przez consensus członków Rady Centralnej/Komitetu Koordynacyjnego, którzy jednomyślnie wyłaniają spośród siebie przewodniczącego oraz koordynatorów gałęzi duchowej, edukacyjnej, służebnej oraz młodzieżowej.
Grupy i ośrodki Sathya Sai prowadzą regularne spotkania, najczęściej raz na tydzień, wypełnione śpiewem, modlitwą i rozmowami na tematy duchowe. Działalność jest finansowana z dobrowolnych składek członków.
W Polsce Stowarzyszenie Sathya Sai istnieje od 1992 roku. Wydaje kwartalnik Sai Ram. Liczy około tysiąca członków. Jego oficjalną stronę internetową w ciągu sześciu miesięcy 2002 roku odwiedziło prawie 4,5 tysiąca osób. Grupy stowarzyszenia istnieją w Białystoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Głubczycach, Gliwicach, Grudziądzu, Gruszkowie, Kędzierzynie-Koźlu, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Myszkowie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Przeroślu, Rzeszowie, Sosnowcu, Suwałkach, Szczecinie, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu i Żarach. Sekretariat mieści się we Wrocławiu.
Rozwojowi ruchu nie zaszkodziły nawet coraz częstsze świadectwa byłych wiernych Sai Baby, skarżących się na molestowanie seksualne przez "boga". Takie oskarżenia padają z ust nawet byłych prominentnych działaczy ruchu. Pod ich wpływem organizację porzucił były jej lider w Polsce, Artur Wiśniewski.

Świadectwa byłych działaczy ruchu o homoseksualizmie, pedofilii i oszustwach Sai Baby, część pierwsza
Świadectwa byłych działaczy ruchu o homoseksualizmie, pedofilii i oszustwach Sai Baby, część druga
Świadectwa byłych działaczy ruchu o homoseksualizmie, pedofilii i oszustwach Sai Baby, część trzecia
Świadectwa byłych działaczy ruchu o homoseksualizmie, pedofilii i oszustwach Sai Baby, część czwarta