publikacja 16.04.2009 09:30

Co się dzieje?
Sekty w szkolnym programie
Jednym z przedmiotów, który od września będą mieli do wyboru brytyjscy uczniowie w wieku 14–16 lat, będzie „religia i wiara we współczesnym świecie”. Będzie to jakby uzupełnienie wykładanego w szkołach religioznawstwa, które prezentuje sześć wielkich religii świata. Wprowadzenie nowego przedmiotu spotkało się z krytyką. Więcej:.

Wobec islamu
Zwyczaje: podawanie dłoni, muzułmańskie nakrycie głowy i broda
Adam Wąs SVD
Zwyczaje muzułmańskie są dla ludzi Zachodu często nieznane. Stojąc na przykład przed muzułmańskimi gośćmi, zastanawiamy się nieraz, co zrobić przy powitaniu. Czy podać dłoń? A może tradycyjnie, po polsku, całować w policzek?
Obraz brodatego sąsiada nie dziwi, ale przechodzący na ulicy muzułmanin ze specyficznym zarostem wzbudza zainteresowanie, podobnie jak jego nakrycie głowy. Mając na uwadze takie sytuacje z życia codziennego, przyjrzymy się tym zwykłym muzułmańskim zachowaniom, które dla wielu noszą znamiona niezwykłości. Muzułmanie, chętnie gestykulują. W rozmowie nie sposób nie zauważyć ich bogatej mimiki twarzy i żywego ruchu rąk. Jednak muzułmanie, szczególnie muzułmanki, powstrzymują się od podawania dłoni podczas powitania. Istnieją ku temu dwa zasadnicze powody. Więcej:.


Sztuka pradziejowa
Prehistoryczne sanktuaria

Najdawniejsze, tworzone w czasach prehistorycznych malowidła i rzeźby służyły nie tylko prostym rytuałom i magicznym praktykom. W dekoracji jaskiń zapewne zawarty jest światopogląd i wierzenia ówczesnych ludzi. Dziś nie potrafimy tych wierzeń odtworzyć, ale sztuka prehistoryczna ma niewątpliwie charakter religijny. Więcej:.

Związki wyznaniowe w Polsce
Świecki Ruch Misyjny Epifania

"Epifania" jest jedną z czterech głównych denominacji religijnych powstałych w wyniku rozpadu ruchu badaczy Pisma Świętego, założonego przez Charlesa Taze Russella. Pozostałe to Świadkowie Jehowy, Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego i Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego. Pod względem doktrynalnym poszczególne grupy badaczy różnią się nieznacznie. Więcej:.


Hinduizm
W Indiach i nie tylko
wg. Julien Ries „Hinduizm”, WAM
Hinduizm jest religią wyznawaną przez większość mieszkańców Indii. Aby go zrozumieć, trzeba wyjść od myśli i koncepcji kulturowych indoeuropejskich najeźdźców Arjów, którzy zasiedlali doliny Indusu i Gangesu począwszy od 2000 roku p.n.e. Jednak w jeszcze większym stopniu należy wziąć pod uwagę fakt, że w ciągu wieków myśl wedyjska ulegała przekształceniom, spotykając się z kulturami przedwedyjskimi, zakorzenionymi w Indiach znacznie wcześniej przed najazdem Arjów. Więcej:.

Filozofia religii - postacie
Charles A. Coulson (1910-1974)
AlisterMcGrath "Nauka i religia", WAM 2009
To co dzisiaj jest niewytłumaczalne może zostać wyjaśnione jutro. „Jeśli natrafimy na coś co nie da się naukowo wyjaśnić, nie powinniśmy cieszyć się, że znaleźliśmy Boga; powinniśmy postarać się być lepszymi naukowcami”. Coulson chętnie cytował w tym kontekście opinię Henry Drummonda, wskazującego na bezzasadność takiego poszukiwania luk: „Istnieją pobożne umysły, które nieustannie przeczesują obszary badań przyrodniczych i studiują prace naukowe w poszukiwaniu luk – dziur, które łatają Bogiem. Tak jakby Bóg mieszkał w tego rodzaju dziurach!”. (...)
Nie chcąc szukać Boga w tym czego nie potrafimy wyjaśnić, Coulson twierdzi, że Boga znaleźć można w zdumiewającym pięknie i ładzie świata. „W tym co nazywamy Ładem Natury widać ślady realizacji niewyobrażalnie wielkiego celu i zamiaru”. Więcej:.