Rosz Haszana

PAP |

publikacja 10.09.2018 08:24

W niedzielę wyznawcy judaizmu powitali nowy 5779 rok Rosz Haszana, żydowskie święto Nowego Roku, jedno z najważniejszych w ich kalendarzu. Jest to rocznica stworzenia świata, sąd Boga nad ludźmi i światem - poinformowała w rozmowie z PAP Mariola Biedrzycka z biura prasowego Chabad Lubawicz.

Po pierwszym świątecznym zadęciu w szofar należy udać się nad wodę, w której pływają żywe ryby slgckgc / CC 2.0 Po pierwszym świątecznym zadęciu w szofar należy udać się nad wodę, w której pływają żywe ryby
Ryby nie mają powiek, a więc symbolizują wiecznie obserwujące oko Boga. Do wody należy wytrząsnąć swoje grzechy i prosić o wybaczenie. Ceremonia ta nosi nazwę taszlich (odrzucenie)

"Ostatni miesiąc żydowskiego roku, elul, to czas podsumowań i oceny minionych 12 miesięcy. Przypomina o tym dźwięk szofaru (baraniego rogu), rozbrzmiewający co ranek tego miesiąca z wyjątkiem azabatu oraz wigilii Rosz Haszana. Jest to okres czekania na ocenę Boga, który w czasie tego święta, inaczej zwanego +urodzinami wszechświata+, ocenia ludzi i stwierdza, czy przedłużyć istnienie świata. Dlatego tak ważne jest, żeby każda myśl i każdy uczynek, szczególnie w tym czasie, wypełnione były dobrem" - podkreśliła w rozmowie z PAP Biedrzycka.

Przytoczyła też słowa rabina Szaloma Ber Stamblera z Chabad Lubawicz, który powiedział: "Bardzo się cieszę, że możemy obchodzić Rosz Haszana w Polsce - kraju, który przez setki lat był domem milionów Żydów. Współistnienie świąt różnych religii w Polsce to nasza piękna, wspólna tradycja, z której wszyscy możemy być dumni. Chciałbym złożyć serdeczne życzenia z okazji naszego święta Polsce i wszystkim Polakom. Niech kolejny rok będzie dobry, radosny i pełen miłości".

Jak powiedziała Biedrzycka, Rosz Haszana to także piękne żydowskie tradycje. "Po pierwszym świątecznym zadęciu w szofar należy udać się nad wodę, w której pływają żywe ryby. Ryby nie mają powiek, a więc symbolizują wiecznie obserwujące oko Boga. Do wody należy wytrząsnąć swoje grzechy i prosić o wybaczenie. Ceremonia ta nosi nazwę taszlich (odrzucenie)" - dodała.

Biedrzycka podkreśliła też, że bardzo ważne w świętowaniu Rosz Haszana są wypełnione symboliką posiłki. "Są one słodkie, unika się potraw gorzkich, kwaśnych i słonych, aby nadchodzący rok był pełen słodyczy. Nie może zabraknąć chałki i jabłka maczanych w miodzie, cymesu (słodkiej potrawy z marchewki i miodu), słodkich owoców oraz ryby z głową, aby każdy w nadchodzącym roku kierował się głową, a nie był biernym +ogonem+. Nawiązuje to też do kolejnego określenia święta +Głowa Roku+. Podczas drugiej nocy Rosz Haszana jada się owoc, którego nie było na stole przez poprzednie dwanaście miesięcy, co również ma stanowić dobrą wróżbę na nadchodzący rok" - wyjaśniła Biedrzycka. Dodała jednocześnie, że wyznawcy judaizmu w okresie świątecznym nie wykonują żadnej pracy z wyjątkiem gotowania.

Rosz Haszana rozpoczyna pierwszy miesiąc roku - tiszri, w czasie którego obchodzi się również inne ważne dla Żydów święta - Jom Kippur oraz Sukkot.

Chabad Lubawicz to działająca w wielu krajach religijna chasydzka wspólnota żydowska. W Polsce jest obecna od ponad dekady. Oprócz krzewienia judaizmu Chabad koncentruje się na odbudowie żydowskiego życia w Polsce. Synagogi Chabad Lubawicz istnieją w Warszawie i w Krakowie.