Kończy się 1439 rok według kalendarza muzułmańskiego

PAP |

publikacja 10.09.2018 23:45

Polscy wyznawcy islamu kończą w poniedziałek 1439 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości.

Kruszyniany - miejsce kojarzone z mniejszością tatarską i społecznością polskich wyznawców islamu Piotr Widerski / CC-SA 3.0 Kruszyniany - miejsce kojarzone z mniejszością tatarską i społecznością polskich wyznawców islamu
Na zdjęciu cmentarz w Kruszynianach

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 r. według kalendarza gregoriańskiego.

Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.

Wśród polskich muzułmanów nie ma zwyczaju hucznego świętowania końca roku księżycowego, jak ma to miejsce w tradycyjnego sylwestra. W pierwszy dzień nowego roku odprawiane są okolicznościowe modlitwy.

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), skupiający m.in. polskich Tatarów, których przodkowie ponad 600 lat temu osiedlili się na ziemiach dawnej RP.

Przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz kończący się rok uważa za udany w działalności tej organizacji. W rozmowie z PAP zwrócił uwagę na inwestycje, takie jak remont generalny meczetu w Gdańsku (to jedyny w kraju meczet z minaretem), remont dachu na meczecie w Bohonikach (Podlaskie) czy naprawa ogrodzenia i małej infrastruktury mizaru (muzułmańskiego cmentarza) w Zastawku (Lubelskie).

W działalności wydawniczej Związku wyróżnił nowe tłumaczenie Koranu na język polski, które już za kilka tygodni ukaże się w 160. rocznicę pierwszego wydania Koranu po polsku. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ukaże się też książka "Tatarzy w służbie Polsce 1918-2018".

W kończącym się roku społeczności polskich wyznawców islamu nie ominęły też smutne wydarzenia. Kilka tygodni temu zmarł w Białymstoku Jan Sobolewski - senior społeczności tatarskiej, w latach 1991-2001 przewodniczący MZR. Miał 93 lata.

W maju spłonęła Tatarska Jurta - znane z tradycyjnej tatarskiej kuchni - agroturystyczne gospodarstwo w Kruszynianach (Podlaskie). Kruszyniany to miejsce kojarzone z mniejszością tatarską i społecznością polskich wyznawców islamu.

Przedstawiciele MZR liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce - wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich - jest ok. 20-25 tys.