Abp Ryś zaprosił na obchody XXII Dnia Judaizmu

PAP |

publikacja 09.01.2019 23:45

Musimy się razem modlić o jedność, o pokój w świecie. Instytut Yad Vashem pokazuje straszną przeszłość. By się to nie powtórzyło, musimy być blisko siebie - powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w filmie zapowiadającym obchody XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Abp Ryś zaprosił na obchody XXII Dnia Judaizmu Roman Koszowski / Foto Gość Abp Grzegorz Ryś

W filmie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski abp Ryś zaprosił na Dzień Judaizmu, którego centralne obchody odbędą się 17 stycznia w Łodzi. W tym roku przebiegnie on pod hasłem "Nie przyszedłem, aby zatracać".

"Stoję przy budynku Instytutu Yad Vashem (...). To miejsce pokazuje, że potrzebujemy mocnego znaku, który przekształca przeszłość, odwraca przeszłość. To miejsce pokazuje straszną przeszłość - straszny los, jaki ludzie ludziom zgotowali. By się to nie powtórzyło, musimy być blisko siebie. Musimy się razem spotykać także przed Panem Bogiem i razem modlić o jedność, o pokój w świecie" - zaznaczył metropolita łódzki.

"Już teraz zapraszam na to spotkanie" - dodał.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego dnia odbywają się w jednym z polskich miast.

Archidiecezja Łódzka Abp Ryś zaprasza na Dzień Judaizmu w Łodzi (2019)