Kim jest Michał Archanioł że Bóg darzy go tak wielkim zaufaniem?

Mathieu-Modeste Kpodehoto

publikacja 29.09.2019 07:00

Lud żydowski uważał tego archanioła za obrońcę Izraela.

Kim jest Michał Archanioł że Bóg darzy go tak wielkim zaufaniem? Fragm. okładki książki "21 dni z Michałem Archaniołem". Autor ksiązki: Mathieu-Modeste Kpodehoto. Wydawnictwo: Esprit

Święty Michał Archanioł, którego imię oznacza „któż jest jak Bóg?” (etymologicznie jest to właśnie forma pytająca, pochodząca od MI-KA-EL, czyli: „któż jest jak Elohim?”), jest postacią biblijną i wielokrotnie pojawia się na kartach Pisma. Ukazał się widzącemu, prorokowi Danielowi (por. Dn 10, 13–21; 12, 1). Pojawił się w wielkich wizjach Świętego Jana w księdze Apokalipsy (por. Ap 12, 7–9) i wreszcie w Liście Świętego Judy (por. Jud 9), w którym wszedł w spór z Szatanem.

Już lud żydowski uważał tego archanioła za obrońcę Izraela (por. Dn 12, 1). W tradycji chrześcijańskiej imię Świętego Michała było przytaczane zaraz po imieniu Maryi, Królowej Aniołów, jako opiekuna Kościoła. Wielki Obrońca Boga, Kościoła Jezusowego i Jego ludu chrześcijańskiego jest również aniołem obrońcą Świętego Krzyża, Ewangelii i wielkim strażnikiem Eucharystii. Święty Michał to najaktywniejszy anioł Boży wśród ludzi, którego niezliczonych dobrodziejstw Kościół nie waha się głosić.

W Piśmie Świętym Michał, Rafał i Gabriel są jedynymi świętymi aniołami nazwanymi po imieniu. Ponadto Biblia przyznała Michałowi tytuł archanioła (por. Jud 9), który znaczy: „naczelny”, „główny” albo „pierwszego rzędu”. Określenie to występuje w Biblii wyłącznie w liczbie pojedynczej, co oznacza, że Bóg wyznaczył tylko jednego przywódcę zastępów anielskich (por. Joz 5, 14). Wyniesiony do tej godności, archanioł walczył z Szatanem i zdołał go pokonać, skandując „Michael”, co po hebrajsku znaczy: „któż jest jak Bóg”. „Michael” ma zniszczyć pychę Szatana, który chciał się pokazać jako podobny do Najwyższego (por. Iz 14, 13–15). Walka ta została opisana w Apokalipsie Świętego Jana: „Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło” (Ap 12, 7–8). W kontekście pism Janowych oznacza to, że Święty Michał będzie walczył z Antychrystem i zdoła go pokonać, tak jak uczynił to na początku z Lucyferem.

Aby lepiej poznać i zrozumieć rolę Michała Archanioła wobec ludzi, należy często rozważać symbolikę przypisywanych mu atrybutów (patrz rysunek).

Waga: W religii chrześcijańskiej Święty Michał Archanioł znajduje się między człowiekiem i Bogiem w chwili śmierci, kładąc na wagę duszę zmarłego. Waga jest narzędziem pozwalającym ważyć, odmierzać i oceniać działania i myśli człowieka.

Miecz: Miecz przywołuje na myśl wojnę. Nie chodzi jednak o wojnę niszczącą, mającą zaspokoić złe instynkty, lecz o wojnę twórczą. Miecz można postrzegać jako znak odkupienia, wyważenia między zewnętrznym i wewnętrznym – duchowym – życiem człowieka.

Zbroja: Świętego Michała bardzo często przedstawia się w zbroi rycerskiej. Zbroją i tarczą, w które chrześcijanin powinien się przyodziać do walki duchowej ze złem, jest jego wiara w Boga. Wiara niepodważalna, która nie zostawia miejsca na wątpliwość i o którą rozbijają się wszelkie szkodzące jej argumenty oraz niepotrzebne pokusy.

Sztandar: Świętego Michała jako przywódcę Bożych zastępów często wyobraża się na czele oddziału niezliczonych aniołów, trzymającego sztandar z krzyżem, czyli znakiem sprzymierzenia aniołów, którzy pozostali wierni Bogu.

Święty Michał został powołany do prowadzenia walki w imieniu dobra przeciwko złu, do walki w świecie, lecz także do walki w nas. On kieruje naszą wewnętrzną walką duchową, pomaga unicestwić skutki zła i zniszczyć jego źródło. Święto Michała Archanioła obchodzimy 29 września.

*

Powyższy tekst jest fragmentem książki "21 dni z Michałem Archaniołem". Autor: Mathieu-Modeste Kpodehoto. Wydawnictwo: Esprit.

Kim jest Michał Archanioł że Bóg darzy go tak wielkim zaufaniem?