Brazylijski artysta odpowiada na koronawirusa

kabe/hindustantimes.com/urbanforms.org

publikacja 05.05.2020 15:05

"Koegzystencja" to najnowsze dzieło brazylijskiego mistrza murali Eduardo Kobry. Przedstawia piątkę modlących się dzieci, różnych religii.

Brazylijski artysta odpowiada na koronawirusa https://www.facebook.com/kobrastreetart/ "Coexistence" - najnowsze dzieło Eduarda Kobry

"Koegzystencja" to najnowsze dzieło brazylijskiego mistrza murali  Eduardo Kobry (1976). Tym razem artysta nawiązuje do czasu pandemii, a dzieło wyjątkowo powstało na płótnie. Namalował je w kwietniu, w oddalonym ok. 100 km od Sao Paulo (skąd pochodzi) mieście Itu, gdzie również obecny jest koronawirus

Obraz przedstawia piątkę modlących się dzieci, z pięciu kontynentów, z symbolami pięciu największych religii świata: chrześcijaństwa, islamu, buddzymu, judaizmu i hinduizmu.

Na profilu facebookowym artysty czytamy m.in. "W obecnych czasach niezbędnej izolacji społecznej, trzeba mieć wiarę. Niezależnie od naszego położenia geograficznego, naszej etnicznego i religii, jesteśmy zjednoczeni w tej samej modlitwie: niech Bóg zainspiruje naukowców do znalezienia rozwiązania tej pandemii - i pociesza nasze serca, abyśmy mieli siłę i podążali razem jako ludzkość" (za: https://www.facebook.com/kobrastreetart/)

Mówiąc o aktualnym dziele, Kobra przyznaje w wywiadzie dla AFP: "Jestem malarzem, który zależy od ulicy. Maluję malowidła ścienne. To była dla mnie wielka zmiana. Musiałem przemyśleć mój proces twórczy...".

"Koegzystencja", choć pokaźnych rozmiarów, jest stosunkowo małym dziełem porównując z innymi praca Kobry, pokrywającymi ściany budynków w różnych stronach świata. Artysta nosi się jednak z zamiarem, pełnoskalowego muralu, kiedy pandemia będzie już pod kontrolą.

Prace Kobry odwołują się problemów współczesności, nawiązując do społeczno-kulturowych charakterów miejsc, w których powstają. Jego murale można spotkać na ulicach m.in. Nowego Jorku, Los Angeles, Londynu, Miami, Rio de Janeiro, Lyonu, Rzymu.

W 2014 roku mural Kobry powstał również w Łodzi we współpracy z programem Mia100 Kamienic. Znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 18, naprzeciwko budynku Filharmonii Łódzkiej. Przedstawia Artura Rubinsteina.