Kenijscy katolicy wsparli muzułmanów

kabe/National Communications Network News

publikacja 21.05.2020 14:11

Biuro Katolickiej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w Malindi (CJPC-Malindi), we współpracy z Konferencją Biskupów Katolickich w Kenii (KCCB), oraz ludźmi dobrej woli, przekazało żywność kilkunastu potrzebującym muzułmańskim rodzinom w regionie Mambrui w hrabstwie Kilifi.

Kenijscy katolicy wsparli muzułmanów Sauti ya Jimbo, Malindi Diocese Od lewej, lider wspólnoty muzułmańskiej z Mambrui, Ustadh Muutaman oraz proboszcz parafii Gongoni, ks. Samuel Kenga w Madrassa Al-Ghannai, Kilifi.

Darowiznę, która obejmowała mąkę kukurydzianą i fasolę, przekazał proboszcz parafii Gongoni, ks. Ks. Samuel Kenga oraz koordynator CJPC w Malindi, Mojżesz Mpuria.

Ks. Kenga wskazał, że misja Kościoła pośród potrzebujących pomocy, obejmuje wszystkie cierpiące osoby, bez względu na pochodzenie religijne lub kulturowe.

Otrzymując darowiznę w imieniu potrzebujących rodzin, imam Mambrui, Ustadh Muutaman z Madrassa Al-Ghannai, w słowach wdzięczności dla Kościoła Katolickiego w Malindi, określił stosunki panujące tam pomiędzy wyznawcami różnych religii, jako "ujirani mwema" (dobre sąsiedztwo).

Imam Muutaman odegrał kluczową rolę w identyfikacji potrzebujących rodzin. Mambrui jest bowiem w większości zamieszkane przez muzułmanów i brak tam małych wspólnot chrześcijańskich, które pomogłyby by w identyfikacji rodzin będących w potrzebie.

Z kolei ks. Kenga, podkreślił, że spośród sześciu stacji dojazdowych parafii, na terenie której znajduje się również Mamburi, "nie możemy dyskryminować Mamburi za to, że są w większości zamieszkani przez muzułmanów”.

Aktualna kampania pomocy prowadzona jest w związku z trudną sytuacją w Kenii, wskutek restrykcji nałożonych celem opanowania Covid-19 w kraju.

W ramach misji "Ochrzczeni i posłani" Komisja Sprawiedliwości i Pokoju diecezji Malindi, prowadzi wsparcie dla osób prywatnych (ok. 600 beneficjentów) oraz dwóch instytucji: placówki pomocy dla ofiar wykorzystywania seksualnego, oraz centrum rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnością.

Innym projektem diecezji jest pomoc sanitarna dla dziewcząt z zagrożonych środowisk, a także dostarczanie środków higienicznych., mydła, maseczek oraz wody dla osób w potrzebie, w ramach ogólnokrajowej kampanii w związku z koronawirusem.

Podsumowując dzieło charytatywne w Mambrui, koordynator CJPC-Malindi, Mojżesz Mpuria wezwał Kenijczyków, do okazywania ducha dobrego sąsiedztwa i dzielenia się tym, co posiadają z potrzebującymi, niezależnie od ich przynależności religijnej lub pochodzenia.

Podkreślił  tym samym, potrzebę wspólnych działań, na rzecz promowania pokoju w regionie, który bywa terenem aktów przemocy, dokonywanych przez islamistów z Al Szabab. „Każdy powinien naśladować historię Dobrego Samarytanina, dla naszego dobrego, ludzkiego współistnienia” - powiedział Mpuria.