Władze Nowego Jorku nie zgodziły się na chasydzki ślub z udziałem 10 tys. gości

KAI |

publikacja 20.10.2020 09:38

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo oraz główny inspektor sanitarny dr Howard A. Zucker wydali oświadczenie w którym zabraniają organizowania ślubu w synagodze Yetev Lev D”Satmar na Brooklynie z powodu pandemii koronawirusa. W planowanym na poniedziałek ślubie i przyjęciu miało wziąć udział 10 tys. gości.

Władze Nowego Jorku nie zgodziły się na chasydzki ślub z udziałem 10 tys. gości Roman Koszowski /Foto Gość Taniec chasydów przy grobie cadyka Bidermanna w Lelowie.

Zostali oni zaproszeni za uroczystość zaślubin wnuka rabina Zalmana Leiba Teitebauma, który przewodniczy tej synagodze. „Tego rodzaju wydarzenie mogłoby spowodować nowy potężny wybuch epidemii w mieście” - oświadczył Cuomo.

Negatywna decyzja władz miejskich nie spotkała się ze zrozumieniem w środowisku ultraortodoksyjnych Żydów z Brooklyna, którzy określają ją jako "zupełnie nieprzewidziany atak”. Niektóre media cytują także opinię o „antysemityzmie katolickiego gubernatora".

Organizatorzy ślubu próbują pomniejszać skalę niebezpieczeństwa. "To uroczystość dla ścisłego grona rodzinnego, a inni mają w niej uczestniczyć tylko przez moment” - argumentują.

Gubernator Cuomo na ataki po jego adresem odpowiedział z humorem: "Zasugerowałem, abyście mieli ślub w małym gronie. W przyszłym roku, niech będzie na dużą skalę. Proszę wówczas zaprosić i mnie.”