Utrzymany wyrok dożywocia dla przywódców Bractwa Muzułmańskiego

PAP |

publikacja 11.07.2021 23:45

Najwyższy sąd apelacyjny w Egipcie utrzymał w mocy wyrok dożywotniego więzienia dla 10 przywódców zdelegalizowanej organizacji Bractwo Muzułmańskie. Państwowa agencja prasowa MENA podała, że wśród skazanych jest główny przywódca islamistycznej organizacji Mohammed Badie.

Bractwo Muzułmańskie, Al Kaida czy Państwo Islamskie... T U R K A I R O / CC 2.0 Bractwo Muzułmańskie, Al Kaida czy Państwo Islamskie...
To one propagują dosłowną interpretację Koranu. Na zdjęciu muzułmanin pogrążony w lekturze świętej księgi muzułmanów.

W 2019 roku sąd karny w Kairze uznał 10 islamistów za winnych zabicia policjantów oraz zorganizowania ucieczki 20 tys. osób z więzień podczas rewolucji w Egipcie w 2011 roku, będącej częścią tzw. arabskiej wiosny na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Podczas powstania obalono w Egipcie sprawującego władzę przez 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka.

Associated Press przypomina, że przywódców Bractwa Muzułmańskiego skazano także za zagrażanie bezpieczeństwu kraju przez konspirowanie z zagranicznymi ugrupowaniami bojowymi - palestyńskim Hamasem oraz libańskim Hezbollahem.

Niedzielny wyrok dożywocia jest kolejnym ogłoszonym w sprawach członków Bractwa Muzułmańskiego. Zaczęto ich stawiać przed sądem w 2013 roku, kiedy w wyniku przewrotu wojskowego obalono pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Polityk wywodził się z szeregów Bractwa Muzułmańskiego, ale jego roczne rządy doprowadziły do podziałów w ugrupowaniu i masowych protestów w całym kraju.

W zeszłym miesiącu egipski sąd kasacyjny podtrzymał wyrok śmierci dla 12 osób, w tym wysokich rangą działaczy Bractwa Muzułmańskiego, zaangażowanych w islamistyczne protesty w 2013 roku. Procesy i wydawane wyroki śmierci w Egipcie rządzonym przez prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego są krytykowane przez organizacje praw człowieka.