Spotkanie irackich zwierzchników religijnych

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 11.01.2011 17:25

Powstrzymaniu przemocy względem mniejszości religijnych w Iraku ma służyć trzydniowe spotkanie zwierzchników tamtejszych chrześcijan i muzułmanów, które ze względów bezpieczeństwa odbędzie się (od 12 stycznia) w Kopenhadze, a nie w Bagdadzie. Z tych samych przyczyn nie podano dokładnego miejsca ani nazwisk uczestników.

Spotkanie irackich zwierzchników religijnych anjči / CC 2.0

Będzie to osiem wpływowych osobistości religijnych – poinformował kanonik Andrew White z anglikańskiego kościoła św. Jerzego w stolicy Iraku, przewodniczący Fundacji na rzecz Pomocy i Pojednania na Bliskim Wschodzie (The Foundation for Relief and Reconciliation in the Middle East, FFRME). Ta brytyjska organizacja pozarządowa zaaranżowała spotkanie wspólnie z duńskim MSZ. Minister spraw zagranicznych Lene Espersen podkreśliła konieczność dialogu między grupami religijnymi, zwłaszcza po krwawym październikowym zamachu na syrokatolicki kościół w Bagdadzie, który jeszcze wzmógł exodus chrześcijan. Jej zdaniem na zwierzchnikach religijnych spoczywa odpowiedzialność moralna, by religii nie wykorzystywano do szerzenia przemocy. Wyznawcy Chrystusa uchodzą do irackiego Kurdystanu albo zagranicę do Syrii, Jordanii czy Libanu. Do interwencji USA w 2003 r. liczbę chrześcijan Iraku szacowano na 800 do 1.200 tys., a obecnie na ok. 0,5 mln. Spotkanie w Kopenhadze odbędzie się przy drzwiach zamkniętych. Na jego zakończenie w piątek 14 stycznia zapowiedziano konferencję prasową.

Podobne spotkanie irackich zwierzchników religijnych zorganizowano w Danii przed trzema laty, w 2008 r. Zakończyło się ono podpisaniem „porozumienia kopenhaskiego”. Jego owocem była pierwsza wspólna fatwa irackich sunnitów i szyitów, potępiająca terroryzm i uznająca prawa mniejszości etnicznych czy religijnych. Niestety nie powstrzymała ona przemocy.

TAGI: