Afganistan: Kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów

PAP |

publikacja 07.05.2022 17:00

W dekrecie mowa jest również o tym, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi. Wcześniej talibowie na przekór własnym obietnicom zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej 6 klasy.

Afganistan: Kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów pixabay

Władze w Kabulu wydały dekret nakazujący kobietom zakrywanie ciała od stóp do głów - poinformowała w sobotę agencja Associated Press.

Dekret stanowi, iż afgańskie kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów w miejscach publicznych. Muszą się do tego dostosować wszystkie kobiety za wyjątkiem małych dziewczynek oraz kobiet w podeszłym wieku.

„Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie i bezpiecznie” – powiedział Khalid Hanafi, pełniący obowiązki ministra cnót i występków.

Przeczytaj też: Bomby w meczecie, szkołach oraz na zgromadzenie niewiernych chrześcijan

W dekrecie mowa jest również o tym, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi. "Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego" – dodał Hanafi.

Dekret zezwalający kobietom na ukazywanie w miejscach publicznych jedynie oczu przywodzi na myśl restrykcje, które obowiązywały podczas pierwszych rządów talibów w latach 1996-2001.

Podjęcie takiej decyzji spowoduje pogorszenie i tak nie najlepszych stosunków ze społecznością międzynarodową, a starania talibów mające na celu pozyskanie międzynarodowych darczyńców w obliczu narastającego kryzysu humanitarnego spełzną na niczym.

Wcześniej talibowie na przekór własnym obietnicom zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej 6 klasy, co również powoduje, że kraj jeszcze bardziej wyklucza się ze społeczności międzynarodowej.