Podręcznik szkolny propaguje komunizm i nienawiść międzyreligijną

KAI |

publikacja 04.06.2011 19:56

Ateizm, komunizm i nienawiść międzyreligijną propaguje podręcznik do nauk społecznych dla 10. klasy szkoły średniej, zatwierdzony przez władze południowoindyjskiego stanu Kerala.

Podręcznik szkolny propaguje komunizm i nienawiść międzyreligijną Katolickie sanktuarium w pobliżu Kochi w stanie Kerala

Ujawnił to rzecznik katolickiego Kościoła syromalankarskiego ks. Paul Thelakat. Kapłan, który jest redaktorem naczelnym tygodnika kościelnego „Satyadeepam” (Światło prawdy), podkreślił, że książka „Indie i świat współczesny” zawiera marksistowską ocenę historii. „Na przykład rozpad Związku Sowieckiego wyjaśnia ona 'odchyleniami od podstawowych zasad socjalizmu', to znaczy, że komunizm upadł nie z powodu samych swych zasad, ale w wyniku błędnej ich ewolucji” – powiedział ks. Thelakat. Również wojny w Wietnamie, na Półwyspie Koreańskim i w Kambodży przedstawiane są „z pozycji marksistowskich”.

Inny przykład to sposób ukazania Odrodzenia – określa się je jako odrodzenie kultury greckiej i rzymskiej, które były jakoby „zakazane przez feudałów i Kościół katolicki”. To nieprawda, bo to właśnie Kościół był wielkim promotorem kultury klasycznej i to komentatorzy chrześcijańscy odkryli na nowo Platona, Arystotelesa i Plotyna, kościelne prawo kanoniczne zaczerpnęło wiele z prawa rzymskiego, a Michał Anioł namalował pięć Sybil w Kaplicy Sykstyńskiej. „Jak można twierdzić, że Kościół [katolicki] był przeciw kulturze greckiej?” – zapytał retorycznie ks. Thelakat.

Jego zdaniem, jest bardzo prawdopodobne, że nowy podręcznik jest pozostałością wpływów dawnych wieloletnich rządów komunistycznych w tym najbardziej chrześcijańskim stanie Indii. W wyborach, przeprowadzonych 29 marca br., zwyciężył Zjednoczony Front Demokratyczny (związany z ogólnoindyjską Partią Kongresową), pokonując komunistów nieznaczną większością głosów. Rzecznik Kościoła przypomniał w związku z tym, że Kościół nie popierał żadnej partii politycznej, teraz zaś „jesteśmy otwarci na nowy rząd i będziemy współpracować przy tworzeniu najlepszych programów, ale przeciwstawimy się wszelkiej polityce wymierzonej w ludzi, ubogich lub sprzyjającej korupcji”.

„Przyszłość obecnego pokolenia zależy od oświaty, która jest schodami do wspinania się ku górze w społeczeństwie” – powiedział duchowny katolickiego Kościoła wschodniego. Zaznaczył, że „Kościół pragnie wolności w edukacji i oświaty wysokiej jakości, aby rozwijać jak najlepiej wszystkich ludzi, również biednych i zmarginalizowanych”.

Zajmująca powierzchnię prawie 38,9 tys. km kw. i zamieszkana przez ok. 32 mln ludzi Kerala jest stanem w południowo-zachodnich Indiach o największym procentowo skupisku chrześcijan. Stanowią oni tam 20 proc. miejscowych mieszkańców, przy czym większość z nich należy do jednego z dwóch starożytnych Kościołów apostolskich, uważających za swego założyciela św. Tomasza: syromalabarskiego i syromalankarskiego. Część z nich pozostaje w jedności z papieżem, część natomiast ma własne struktury, nie związane z Watykanem. Jednocześnie jest to stan, w którym od 1957 niemal nieprzerwanie władzę sprawują komuniście bądź partie z nimi związane. Dopiero niedawne wybory przyniosły nieznaczne zwycięstwo Frontowi Demokratycznemu.