„Dzieci Jednego Boga” we Wrocławiu

Edward Kabiesz

publikacja 22.09.2011 11:03

Do soboty 24 września można oglądać wystawę Dzieci Jednego Boga poświęconą wieloletniemu programowi na rzecz edukacji międzykulturowej.

„Dzieci Jednego Boga” we Wrocławiu Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań Zajęcia prowadzi Kamila Tajanowicz- Tymura we współpracy z duchownymi i członkami czterech wspólnot religijnych

W jaki sposób wprowadzić dzieci w kulturę i tradycję innych wyznań i narodów? Jak można skutecznie wciągnąć w edukację międzykulturową całe rodziny? Na te i inne pytania odpowiada wystawa fotograficzna „Dzieci Jednego Boga”. Wystawę można obejrzeć do soboty 24-go września w Galerii Podróżnika w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej w Rynku. 

W Galerii Podróżnika można obejrzeć zdjęcia z zajęć realizowanych w ramach wieloletniego projektu edukacyjnego „Dzieciaki” we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Wystawa prezentuje także ideę i założenia warsztatów, realizowanych przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.  Fundacja została powołana w styczniu 2005 roku, jednym z założycieli jest parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja (ojcowie Paulini) przy ul. Św. Antoniego we Wrocławiu.

Zajęcia prowadzi Kamila Tajanowicz- Tymura we współpracy z duchownymi i członkami czterech wspólnot religijnych: ewangelicko- augsburskiej, prawosławnej, rzymskokatolickiej oraz żydowskiej. Na warsztaty zapraszani są również goście: artyści, podróżnicy, instruktorzy różnych dziedzin, przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych.

Mali podopieczni zajęć lepili z gliny tablice z dekalogiem, tańczyli tańce żydowskie, greckie, i bułgarskie, piekli prosforę, mace i opłatki, uczyli się kolęd różnych wyznań. Wraz z rodzicami i rodzeństwem odkrywali tajemnice świątyń w trakcie gry miejskiej w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, zwiedzali Cmentarz Żydowski. Pod kierunkiem reżysera i aktora teatru dziecięcego z teatru „Akademia Wyobraźni” dzieci przygotowały także spektakl „O Dybuku”.

Poprzez wspólną pracę i zabawę uczestnicy zajęć oraz ich rodziny poznają lepiej własne dziedzictwo kulturowe oraz inne tradycje i kultury, uczą się tolerancji i wzajemnego szacunku.