• MichałObrębski
    27.12.2015 15:31
    Powyższy tekst jest dowodem na to, że nawet profesorowie mogą głosić głupstwa.
    Józef nie uczył specjalnie Jezusa Tory, bo sam, ciężko zarabiając na życie, raczej jej nie znał. Poza tym nie był wyznawcą judaizmu wspołczesnego, rabinicznego, więc także uczyłby Syna Pism i Proroków, nie tylko samej Tory.
    Znajomość tekstów Jezusa budziła zdumienie (Łk 4,22; Łk 2,47), zaś kropkę nad i stawia święty Jan "W jaki sposób zna On Pisma, skoro się nie uczył?" (7,14).
    Michał Obrębski
    • JAWA25
      05.11.2016 17:26
      Zaczątki judaizmu rabiicznego istniały już wtedy, skoro istnieli uczeni w Piśmie. "Uczył bowiem jak ten, który ma władzę [czyli przez własny autorytet : "a Ja wam powiadam"], a nie jak uczeni w Piśmie [powołujący się na swych mistrzów Szammaja, Hillela itp.]" (Mt 7,29)
  • historyk2
    27.12.2015 18:08
    Drogi Michale Obrębski. Mylisz się. Zacytuję fragment książki Giuseppe Ricciottiego, włoskiego biblisty "Życie Jezusa Chrystusa" na temat Dwunastu Apostołów : "Czytali i pisali rzadko, ale nie byli analfabetami. Dopiero po katastrofie w r. 70 analfabetyzm opanował Palestynę. Przed upadkiem Jerozolimy przy każdej synagodze była czynna bodaj mała szkółka elementarna i każdy w mniejszym lub większym stopniu opanowywał naukę czytania i pisania, chociaż mały z niej czynił użytek." (s.333). Riccitti obala także twój sposób myślenia, gdy świętym Janie, autorze czwartej Ewangelii: "Nie jest ważne, jaki był zawód Jana, bo według przyjętego w Palestynie zwyczaju otrzymywało się wykształcenie, a jednocześnie wykonywało jakiś zawód. Św Paweł żył z pracy rąk własnych. Przed nim i po nim pracują: sławny Hillel zarabiający tylko pół denara na dzień, Rabbi Akiwa, który rąbał drzewo. Rabbi Joshua był węglarzem, Rabbi Meir przepisywaczem, Rabbi Johanan-szewcem. Większość uczonych, których wymienia "Talmud", stanowili robotnicy, a tylko nieznaczna większość posiadała majątek, który pozwalał im na nie wykonywanie żadnego zawodu." (168 s.). Co zaś do cytatu, jakim się posłużyłeś z Ewangelii świętego Jana, to zwróć uwagę na fakt, że słowa "Jak on może znać pisma, skoro się nie uczył?" wypowiadają w niej faryzeusze i uczeni w Piśmie, zatem WROGOWIE Jezusa. Jezus był dla nich człowiekiem z zewnątrz: nie należał do ich kręgu, nie pobierał nauk od nich, faryzeuszy, zatem według nich nie mógł dobrze znać Pisma, bo tylko oni w swoim mniemaniu byli kompetentni do nauczania Pisma. Kto się od nich nie uczył, ten nie mógł być według nich znawcą Pisma.
    • MichałObrębski
      27.12.2015 23:28
      ???
      Przecież odpowiedź w niczym nie przeczy temu, co napisałem. Nie dyskutujemy o analfabetyzmie Pana, bo nie był analfabetą (Jan 8,6; 8,8). Jeżeli nawet wrogowie Jezusa stwierdzili, że się nie uczył, to był to FAKT, tym bardziej ważny, że dla nich niewygodny.
      Zresztą Chrystus w następnym zdaniu wskazuje, skąd pochodzi Jego nauka: nie z organizacji ludu żydowskiego, ale od Boga: "Moja nauka nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał" (Jan 7,16).
      Pozdrawiam Historyka.
      Michał Obrębski
  • ankamaryska
    27.12.2015 21:15
    Ciekawe, skąd autor artykułu wziął te bzdury o nazireacie! Bycie nazirejczykiem nie polegało na bezżeństwie, tylko na nie piciu alkoholu oraz nieścinaniu włosów. Można o tym przeczytać w Księdze Liczb: 6, 1-21. Nazirejczykiem przez całe życie (od łona matki) był Samson - który miał żonę (i nie ślub z żoną odebrał mu siłę, ale złamanie ślubu niestrzyżenia włosów), a także Jan Chrzciciel (który rzeczywiście się nie ożenił, ale o tym Zachariaszowi anioł nie wspominał, nie miało to nic wspólnego z nazireatem). Jezus nazirejczykiem raczej nie był, bo wino pił (wspominał nawet z goryczą, że mówią o Nim: oto żarłok i pijak - choć na pewno nie nadużywał ani jedzenia, ani picia). Był nazarejczykiem, bo pochodził z Nazaretu - i tyle. W czasach Jezusa rzeczywiście pojawili się Esseńczycy (nazywani niekiedy sektą), którzy się nie żenili, ale generalnie bezżeństwo nie było "w duchu hebrajskim" - większość proroków miała żony.
    • JAWA25
      05.11.2016 17:06
      Esseńczycy być może indywidualnie praktykowali celibat, w Qumran znaleziono zakaz zawierania małżeństwa z dwoma kobietami co byłoby bezprzedmiotowe gdyby trwali w bezżeństwie
    • JAWA25
      05.11.2016 17:19
      artykuł pisany dziwaczną polszczyzną "wszedł On w kontekst kulturowy", "przekazywana jest formacja religijna", "wpisujące się w ich więź". Poza tym "Z całą pewnością chodził do chederu, elementarnej szkoły żydowskiej dla chłopców. Według wszelkiego prawdopodobieństwa zaczął naukę w wieku czterech lat." skąd to wiadomo? Bardzo ładnie i przekonująco opisał to Roman Brandstaetter w powieści "Jezus z Nazarethu", tyle że jest to wizją artystyczną. "Z dostępnych nam źródeł wynika, że edukacja Jezusa nie zakończyła się na chederze, że uczył się też później jako młodzieniec, znał bowiem język grecki." Jakich źródeł ? Możliwe, że znał ten język, tyle że to co innego.
  • JAWA25
    03.09.2017 18:21
    "Analfabetyzm wśród mężczyzn żydowskich był niemożliwy, nawet wśród rybaków" skąd to wiadomo? Nauka Tory na pamięć z nauką czytania i pisania nie jest tożsama.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg