Komentarze 20
 • gość
  20.09.2017 09:55
  ...Amen!
 • PTaraski
  20.09.2017 10:30
  Jego naród? A na jakiej zasadzie? Genetycznej? Izrael był narodem wybranym do przyjścia Chrystusa Pana. Stare Przymierze zostało wypełnione przez przyjście Chrystusa i zastąpione Nowym Przymierzem. Teraz Narodem wybranym jest Kościół, a nie taka czy inna nacja. Niedoskonałe ofiary z płodów ziemi i zwierząt, zostały zastąpione Doskonałą Ofiarą Jezusa Chrystusa. To przecież elementarz wiary.

  [Hbr 10,09 i nast.] ... Usuwa jedną [ofiarę], aby ustanowić inną. ...

  > Wprawdzie każdy kapłan [SP] staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miara nie mogą zgładzić grzechów.

  > Ten [Jezus Chrystus] przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedna ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, ...

  Żydzi istotnie się nawrócą na chrześcijaństwo, mówi o tym prorok Daniel, mówi św. Paweł. Będzie to jednak przy pojawieniu się antychrysta, pseudo "mesjasza", na którego wciąż oczekują. Warto zajrzeć do dzieł teologów przedsoborowych i PS, żeby o tym przeczytać.
  • śwjacenty
   20.09.2017 11:39
   Powtarza pan częsty błąd polegający na nazywaniu Kościoła "nowym Izraelem". Wierzący chrześcijanie pochodzący z pogan zostali jako ta dzika gałązka oliwna wszczepieni w szlachetne drzewo, w "Naród Wybrany".
  • śwjacenty
   20.09.2017 11:44
   Elementarzem wiary panie PTatarski jest tez to, że ofiara na Golgocie jako doskonała nie powinna być powtarzana a pan co niedziele uczestniczy w jej powtarzaniu.
   • KJ
    20.09.2017 14:43
    Może Ty uczestniczysz w "powtarzaniu". Ja uczestniczę w uobecnianiu jednej jedynej Ofiary Krzyżowej.
   • śwjacenty
    20.09.2017 15:08
    KJ: "Ja uczestniczę w uobecnianiu jednej jedynej Ofiary Krzyżowej." i to jest właśnie ta teologiczna niekonsekwencja nauczania o Mszy Św. Czy uobecnienie spełnionej ofiary nie wymaga obecności cierpiącego i umierającego Chrystusa ? Tymczasem zmartwychwstały i zasiadający po prawicy Ojca już więcej nie cierpi i nie umiera. To my uobecnieniamy się w dobroczynnych skutkach ofiary Chrystusa.
   • KJ
    20.09.2017 16:29
    Owszem, wymaga. Na szczęście, Chrystus żyje poza czasem i Ofiara Krzyżowa również istnieje poza czasem (sama będąc uobecnieniem odwiecznego ofiarowania się Syna Ojcu). A jak to jest możliwe? Mysterium fidei.
   • Gość
    20.09.2017 20:59
    Przede wszystkim każdy z Was uczestniczy w komentowaniu czyjejś modlitwy - a to co najmniej niesmaczne. Modlitwa to intymna rozmowa z Bogiem, to, że Autor się nią podzielił z nami nie daje nam prawa do jej bezczeszczenia - nawet, jeśli nam się nie podobała....
 • Zet
  20.09.2017 10:43
  PTaraski, jedno drugiemu nie przeczy. Jezus jest genetycznie Żydem.
  • gość
   20.09.2017 11:43
   etnicznie Semitami spokrewnionymi z Jezusem są Palestyńczycy wśród niech też są chrześcijanie, osobiście bardziej bym się interesowała ich sytuacją niż narodem wy... Palestyńczycy mają świętych kk Żydzi sefaryjscy są etnicznie Berberami w I w n.e. judazim był religią apostolską brali każdego kto się zapisał a "apostołowali" w Afryce Płn., aszkenazyjczycy to Chazarowie co to ma wspólnego z Jerozolimą jeden ... wie, judaizm na dziś jest w sumie ideologią jak islam nie religią, Stary Testament został ponaciągany w kierunku dbania o interes i przetrwanie gminy żydowskiej w otoczeniu innych nacji, biorąc powyższe pod uwagę dziwna ta cała troską o mieszkańców państwa 3 tys. km od nas i jego wyjątkowo ekspansywną diasporę przesadna
 • Fidel Castro
  20.09.2017 11:50
  W naszym społeczeństwie słowo "żyd" jest obraźliwe.Panu PTaraski nie może się pogodzić iż Jezus mógł czytać w synagodze Torę i być obrzeżnym.A jednak... Nam, oraz większości katolikom,nie wypada patrzeć w stronę Jerozolimy,na powtórne przyjście Pana.Nawet już nie patrzymy na Rzym.Patrzymy raczej na Jasną Górę.Patrząc na obraz Matki naszego Pana,nie dopuszczamy do siebie myśli iż klęczymy przed obrazem bogobojnej,biednej żydówki,którą Jahwe powołał do nowej misji.....
 • ten
  20.09.2017 13:27
  @Zet. Zupełnie pomyliłeś pojęcia, Pan nasz Jezus Chrystus nie był Żydem, ale Izraelitą, bo judaizm i tożsamość żydowska ukształtowały się dopiero w ... 4 wieku, zresztą ukształtował się jako negacja chrześcijaństwa. Błogosławieństwa Boże, Kościół nie opiera się na takiej czy innej rasie, ale na Wierze, chrzcie i innych sakramentach. Jezus Chrystus i św. Jan chrzciciel mówią o "plemieniu żmijowym" - prawda że nie wygląda to na wsparcie jakiejkolwiek formy rasizmu w podejściu do religii chrześcijańskiej, a wręcz przeciwnie. A Jan chrzciciel mówi, "że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi" -- znowu ani śladu szowinizmu lub rasizmu, przeciwnie, zwrócenie uwagi, że nie od genetyki zależy łaska Boża.
  • Fidel Castro
   20.09.2017 22:24
   No nieźle... ..."Chrystus nie był Żydem, ale Izraelitą,". A izraelici to wtedy nie byli Żydzami.A okupowali wtedy Palestynę nie Rzymianie a "legiony łacińskie". Świątynia Jerozolimska to nie była wtedy światynią bo wtedy Izraelici nie mieli jeszcze religi.I tak można by konfabulować bez końca. Ale swoją drogą,to ciekawe spojrzenie na świat..... Tylko.. Te spostrzeganie nie ma najmniejszego znaczenia.Moje spostrzeganie świata też nie ma znaczenia.Liczy się tylko to iż Bóg jest tylko jeden,a Chrystus nam Go pokazał.
 • Anna Panna
  20.09.2017 14:52
  Szczęśliwego Nowego Roku, Autorze!
 • Igor
  20.09.2017 23:58
  Dzisiejszy dzień rozpoczął przygotowanie do święta Jom Kippur - jedno z pięciu wyznaczonych przez Boga świąt. Jeśli trochę postudiować Pismo Święte, najważniejsze wydarzenie w życiu Jezusa działy się podczas tych świąt. Żydzie Mesjańscy wierzą, że własnie w Jom Kippur nastąpi ponowne przyjście Chrystusa. Jezus jest obecny na każdej stronie Starego Testamentu a wszystkie wszystko ukazane w Starym Testamencie objawiło i wypełniło się w Nim w Nowym Testamencie. P.S. cytat z KKK 528 Objawienie (Epifania), który mówi:".....że poganie tylko wtedy mogą odkryć Jezusa i wielbić Go jako Syna Bożego i Zbawiciela świata, gdy zwrócą się do Żydów (Por. J 4, 22. i przyjmą od nich obietnicę mesjańską, która jest zawarta w Starym Testamencie."
 • Gość
  21.09.2017 00:07
  Amen !!!
 • ŁukaszJ
  21.09.2017 10:03
  Jezus nie był Żydem? Tzn. nie jest? Przepraszam drogi "ten", ale większej bzdury w życiu nie czytałem. Zaprzeczasz całej historii Izraela? Całemu "Staremu Przymierzu"? Przecież między "Starym Testamentem" a Nowym w historii Izraela jest ciągłość. Zburzenie Świątyni niczego tu nie zmieniło. IV wiek n.e. [a więc okolice roku żydowskiego 4100-go] pozbawiło jedynie Izraelitów (po hebrajsku Jehudim - po polsku Żydów) istotnych dla religii elementów. Ale nie sprawiło, że Żydzi przestali być Żydami (wielka litera celowo). To, że język hebrajski zanikł na wiele setek lat, że kultura żydowska, religia, przetrwały w wielkiej mierze dzięki Kościołowi, to NIE ZAPRZECZA temu, że "Zbawienie bierze początek od Żydów" [Jezus użył takiego stwierdzenia rozmawiając z Samarytanką, i to samo mówi dziś do nas]. Skoro nazywa wtedy żyjących ludzi Żydami to znaczy, że nieprawdą jest to, co pisze "ten" w swoim komentarzu!
 • gość
  22.09.2017 13:01
  u Cyganów kiedy wypada
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.