Komentarze 5
 • DNA
  30.01.2018 21:44
  Radę należy rozwiązać bo daje głupie porady i jednostronne.
 • wątpliwości
  30.01.2018 22:10
  Gdzie w apelu jest zawarty punkt widzenia z pozycji interesów Polski? Co to za Polska Rada? Uwierzyłbym w dobre intencje tej polskiej rady, gdyby uznając wyłożone racje co do polskiego projektu ustawy, zaapelowali o zmianie ustawy izraelskiej o podobnej treści. Tam można dostać wyrok 5 lat więzienia i nie za kłamstwo (jak w polskiej) lecz za próbę negowania holokaustu. Czyli w Izraelskim prawie nie wolno nawet naukowcowi prowadzić badań negujących stan obecnej wiedzy, w polskiej można naukowcom bezkarnie wypisywać nawet brednie. Jeżeli już miałbym czegoś się doczepić to zbędnego zapisu wyłączającego odpowiedzialność za kłamstwa w przypadku działalności artystycznej.
 • Symetria
  30.01.2018 23:11
  Ks. prof. Waldemar Chrostowski, jeden z twórców i szefów PRCiŻ, po pewnym czasie wycofał się z założonego przez siebie gremium. Ciekawe byłoby poznać jego głos w tej sprawie i w ogóle na temat relacji polsko-żydowskich oraz katolicko-judaistycznych.
 • @Gość
  31.01.2018 08:27
  Kolejna Rada, która jest kompletnie bezużyteczna. Mowa-trawa pełna ignorancji co do natury rzeczy i powtarzająca kolejne stereotypy, choć rzekomo chcąca je obalać. Jakoś nikomu nie zależy na prowadzeniu badań naukowych, czy dyskusji nt. choćby ilu Żydów nie pomagało swoim współbraciom lub ich denuncjowało, czy że również i członkowie narodu żydowskiego w aparacie komunistycznym prześladowali Polaków-katolików. Ale na to by choć o tym wspomnieć, takie Rady się nie zdobędą. Nie widzę, żeby Rada ta reprezentowała stanowisko polskie w najmniejszym stopniu. Je interesuje tylko i wyłącznie badanie tego pod kątem Polaków. Taki wniosek z tych wypowiedzi przytoczonych w artykule płynie, że jeden naród jest tylko ofiarą (wszyscy aniołowie), a drugi, choć również był ofiarą niemieckiego totalitaryzmu odsądzany jest od czci i wiary za pomocą wielkich kwantyfikatorów i trzeba mu brud zza paznokci wyciągnąć, choćby był on najmniejszy spośród wszystkich innych...badania tylko w tym celu :)
  Strasznie to smutne, ale Izrael zniszczył tak naprawdę wiele dziesiątek lat pięknej współpracy między naszymi narodami - odbudowa tego będzie niezwykle trudna. Ustawa ta wcale nie ogranicza swobody dyskusji, to są absurdalne kłamstwa i podsycanie strachu oraz żerowanie na naiwności i dobrej woli polskiej strony. Poza tym ta współpraca jest niepotrzebna w kwestii tej ustawy - a to że i tak była cały czas konsultowana ze stroną izraelską jest swoistym kuriozum! Polska nie jest zapraszana do współpracy przy stanowieniu prawa izraelskiego. Koniec i kropka. Tu nie ma o czym dyskutować, takie rzeczy nie podlegają negocjacjom. Skoro chronimy naszym prawem wszelkie próby negowania Holokaustu, to tak samo oczekujemy, że będzie chroniona prawda, że nie jesteśmy jego sprawcami tak w odniesieniu do całego narodu, jak i państwa polskiego. Szanujmy się choć trochę. Od Rady tej oczekiwałabym wezwania do opamiętania pani ambasadorki, która zbeszcześciła w pewnym stopniu obchody rocznicy wyzwolenia obozu. I jeszcze jedno, wypowiedź sprowadzająca się wyłącznie do słów "bałem się Polaków" jest na tyle generalizująca i stygmatyzująca, że wręcz jest ksenofobiczna.
 • gość
  31.01.2018 14:47
  Co konkretnie oburza w oswiadczeniu rady? Chyba nie to, że uznaje, że Polska ma prawo do obrony przed zrzucaniem na nią odpowiedzialności za zbrodnie innych. Lub to, że reakcja Izreala była nieproporcjonalna. Albo to, że wezwała Polskę i Izrael, chrześcijan i żydów do współpracy. Albo, że wyraziła obawy co do swobody interpretacyjnej, na jaką zezwalają zaproponowane przepisy. A biorąc pod uwagę, jak tacy prawnicy jak Duda, Kaczyński i Ziobro interpretują zapisy konstytucji, nie ma wątpliwości, że dla nich jedyną istotną wykładnią prawa jest wykładnia funkcjonalna w oparciu o bieżący interes polityczny w polityce wewnętrznej. Dyplomacja i polityka zagraniczna? A fe! Niemcy, Rosja, Ukraina, Francja, Litwa, Unia Europejska, której jesteśmy członkiem, a teraz Izrael..."Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze.."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.