Komentarze 15
 • katolik
  08.02.2019 08:40
  "debaty o chrześcijańskich korzeniach Europy"

  Takie sformułowanie jest potężnym zakłamaniem. Jak kiedyś trafnie napisał Chesterton, nie ma czegoś takiego jak "chrześcijaństwo", jest tylko Kościół Chrystusowy, czyli Katolicki; poza nim są tylko odszczepieńcy i heretycy. To religia katolicka dała Europie korzenie i ukształtowała ją. Oczywiście od początku religii Chrystusowej istnieli heretycy, a później odszczepieńcy, jednak były to zawsze zjawiska destruktywne, niszczące jedność, a do tego przejściowe.

  Dzisiaj nie ma już np. ani arian, ani monofizytów. Chociaż negatywne skutki trwają do dzisiaj, jak islam. Podobnie ze schizmą wschodnią, która rozerwała Europę i odrywając ogromny jej obszar od Kościoła, pogrążając go w rozbiciu na sekty prawosławne oraz herezji. Tak samo z protestantyzmem, który dzisiaj już w Europie wymiera, pozostawiając za sobą jednak pustynię duchową i zatruwając ducha Europy, także Kościoła, który dzisiaj musi się zmagać z ruchami zielonoświątkowymi i herezją modernizmu wyrosłego przecież z protestantyzmu.

  Wspomniana "laickość" państwa to jest pośrednio dziecko protestantyzmu, jak i sam ateizm. Nie ma też nic bardziej protestanckiego w dzisiejszej kulturze niż opisane "prawa subiektywne". "Wolność bez prawa", dodajmy naturalnego, to kwintesencja protestantyzmu.

  Jak więc mówić o potrzebie takich debat, kiedy od początku opierają się na nieprawdzie?
  • Seitz
   08.02.2019 09:48
   Być może Ty kiedyś napisałeś tu na forum, że jedynie religia katolicka daje pełnię zbawienia. Twoje uzasadnienie utkwiło mi w głowie i inaczej spojrzałem na protestantów oraz na nas katolików. Do dziś to pamiętam. Samo forum jak każda wolność zepsuło się trochę w między czasie. Pojawiło się wielu propagatorów rozłamu, którzy sympatycznie i konsekwentnie rozprowadzają propagandę rozłamu kościoła, państwa a nawet europy. Dobrze, że walczysz o prawdę.
  • CSOG
   08.02.2019 10:13
   "Jak więc mówić o potrzebie takich debat, kiedy od początku opierają się na nieprawdzie?"
   Może wniosek i odpowiedź jest prostsza niż się wydaje. Może niektórzy widzą potrzebę szerzenia nieprawdy? Na początku jakiś zawoalowany relatywizm, jakiś religijny synkretyzm bliżej nieokreślony.
   Na początek wykorzenić korzenie, odwołując się do korzeni ?
  • katolik
   08.02.2019 11:51
   @Seitz, Dzięki za słowa wsparcia. Tak, pisałem o jedyności religii katolickiej, ale pisałem więcej, że ze względu na Boskie pochodzenie naszej religii, jest ona konieczną drogą do zbawienia: kto uwierzy i ochrzci się, ten będzie zbawiony, kto nie uwierzy, już został potępiony; albo: kto was słucha, mnie słucha. I bardzo ważna rzecz, ja nie głoszę swojego widzi mi się, jak to jest niestety w modzie od ponad pół wieku, ale staram się przedstawiać nauczanie Kościoła. Jest takie łacińskie powiedzenie: extra eclesia nulla salus - poza Kościołem nie ma zbawienia.
  • Seitz
   08.02.2019 13:41
   Tym Kościołem przekonałeś mnie. Mądrze też kiedyś było napisane na forum o mszy w rycie trydenckim, że ciężko ją znaleźć bo jest jakby zakazana. Było też o Soborze Watykańskim II i szkodach, które niechcący zaprowadził. Nie wiem czy to też ty, ale mi w głowie utkwiło. Zdziwiło mnie wtedy, że jest to chyba jedyne mądre i nie skażone bezrefleksyjnym pisaniem forum. W ten sposób zaczepiłęm się o gościa i jego forum na stałe. W każdym razie dzięki i pozdrawiam.
   • Seitz
    08.02.2019 14:37
    ...Gościa w wersji elektronicznej bo gościa w wersji papierowej czytam od zawsze, podobnie jak ojciec i dziadek ;)
  • art
   08.02.2019 14:13
   Zastanawiam się nad Kościołem Prawosławnym (czyli ortodoksyjnym) Coś mi określaniem go obraźliwym SEKTA, ODSZCZEPIEŃCY , SCHIZMATYCY,drażni.
   Od początku , po dzień dzisiejszy, istotą tego nieszczęsnego rozłamu jest polityka!   Przyczyną rozłamu była różnica mentalności starej , wysokiej, wysublimowano-zdegenerowanej kultury z młodą, plebejską , prostą i nieskomplikowaną…

   A pomijanie tej kultury w takiej dyskusji do obraźliwych okresleń, pomijanie wkładu tamtych myślicieli… To tyle.
  • Anonim (konto usunięte)
   12.02.2019 18:28
   "Schizmatycy" wschodni uznają, że było odwrotnie. Chętnie podyskutuję o wierności Tradycji w katolicyzmie. Teraz jednak zapytam: czy katolicy sami uznają Twoje poglądy za katolickie? A ci z ekumenizmem?
  • Anonim (konto usunięte)
   12.02.2019 18:32
   Art, niestety nie tylko polityka, a nawet nie tylko kultura. W każdym razie dziękuję za odróżnienienie od zbuntowanych wobec Boga. I postawię pytanie: czy katolicy naprawdę zachowują Tradycję? Zmiany są ogromne. O prawosławiu można powiedzieć tyle, że ciągłość widać, po prostu.
  • Anonim (konto usunięte)
   12.02.2019 18:36
   Skoro się rozgadalem, to zasada "piza Kościołem nie ma zbawienia" jest choćby przez o. Salija interpretowana inaczej. Czy to co przedstawiasz jako wiarę Kościoła Katolickiego nie jest Twoim osobistym zdaniem? Byłżebyś ukrytym modernistą:).?.
 • Rafaello
  08.02.2019 08:55
  Sprawdza się ta prawda: "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."
 • Krzysiek
  08.02.2019 11:38
  >>Roy przyznaje, że projekt Unii Europejskiej to pomysł wynikający z chrześcijańskiego dziedzictwa.<<
  Biedak nie rozróżnia przedmiotu od człowieka i jego intencji użycia przedmiotu.
  Jak można potępić człowieka, który wymyślił nóż do krojenia chleba - tylko dlatego, że inny człowiek użył ten nóż do np. zabicia nienarodzonego dziecka?
 • Krzysiek
  08.02.2019 11:44
  >>laickość jest "przeciw...."<<
  Ateizm istnieje tylko w aspekcie religijnym - jest przeciw Bogu, Człowiekowi jako stworzenie.
  Ateizm sam z siebie nie jest WARTOŚCIĄ.
  Ateizm istnieje poprzez negowanie a nie budowanie.
  • Anonim (konto usunięte)
   12.02.2019 18:39
   To jednak chyba tylko jedna z form ateizmu, wpływowa, fanatyczna i agresywna, zwana irreligią. Przecież "ateistami" są na przykład buddyści.
 • gosc
  13.02.2019 13:48
  Francjo, za póżno na debate, czas na krucjate.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.