Komentarze 29
 • Wspólny głos. ...
  29.11.2017 13:43
  Jak mozna wszystkie religie równać? Jeszcze wymyśla kilka i...wszystkie razem. A tymczasem J.Chrystus mówił, że kto z nim to otrzyma zbawienie. A Franciszek o tym zapomniał. A przecież jestem starszy od Niego a o tym pamiętam. I niech mi nie zawraca w głowie. Ja zostaje przy J.Chrystusie; JEZU, ufam TOBIE !
 • DNA
  29.11.2017 14:46
  I znowu brak precyzji. Mówić jednym głosem to znaczy, że niczym się nie różnimy z Buddystami... a to nie prawda. Lepiej, żeby czasami zmilczał. A milczy wtedy kiedy powinien mówić... i tu jest problem.
 • mee...
  29.11.2017 14:47
  Pokojem sie nie zwycieza, zwycieza sie Prawda, a Prawda jest jedna...Bog Stworzyciel na poczatku stworzyl ziemie i czlowieka...pierwszych ludzi zwiodl szatan...z powodu nieczystisci i braku wiary Bog czysci i ziemie potopem...Bog posyla Syna swego na ziemie by swa krwia zmyl nasze grzechy, Chrystus Zmartwywstal zyje w niebie po drugej stronie fimamentu i przyjdzie na ziemie ponownie. A to co stoi w Bibli nie zmieni sie o jote patrz: Apokalipsa Jana...nie dawajcie sie zwodzic pokojem, no chyba ze to jest ultimatum: akceptujecie wszystkie religije, ktore sie wlasnie jednodnocza albo jest po was...co w sumie na jedno wychodzi - wierni Chrystusowi sa i beda przesladowani az do czasu...Brama nie jest na osciez otwarta a Brama jest ciasna. Bog wie co bedzie, a ten swiatowiec niech baczy by sie przez Brame przecisnal.
  • M
   29.11.2017 18:39
   "Pokojem sie nie zwycieza,"

   Z Listu św. Pawła do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”

   Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2005 roku

   1. Na początku nowego roku jeszcze raz zwracam się do odpowiedzialnych za narody i do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy uświadamiają sobie, jak konieczne jest budowanie pokoju w świecie. Jako temat Światowego Dnia Pokoju roku 2005 wybrałem pouczenie św. Pawła z Listu do Rzymian: «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj» (12,21). Zła nie zwycięża się złem: na tej drodze bowiem, zamiast pokonać zło, zostaje się przez nie pokonanym.

   Perspektywa zarysowana przez wielkiego Apostoła uwidacznia zasadniczą prawdę: pokój jest rezultatem długiej i trudnej walki, której zwycięstwem jest pokonanie zła przez dobro. W obliczu dramatycznych obrazów gwałtownych bratobójczych starć, toczących się w różnych częściach świata, wobec niewypowiedzianych cierpień i wynikających z nich niesprawiedliwości jedynym wyborem naprawdę konstruktywnym jest odrzucenie zła i podążanie za dobrem (por. Rz 12,9), jak zaleca również św. Paweł.

   Pokój jest dobrem, które należy wprowadzać poprzez dobro: jest on dobrem dla poszczególnych osób, dla rodzin, dla narodów świata i dla całej ludzkości; jest zatem dobrem, którego należy strzec i które należy rozwijać wybierając i czyniąc dobro. Tak więc zrozumiała staje się głębia prawdy zawartej w innej maksymie św. Pawła: “Nikomu złem za złe nie odpłacajcie” (Rz 12,17). Jedynym sposobem, by wyjść z błędnego koła odpłacania złem za złe, jest posłuchać słów Apostoła: “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21).
   Zło, dobro i miłość
   http://reginapacis.pl/index.php/czytelnia/item/174-jan-pawel-ii-nie-daj-sie-zwyciezyc-zlu-ale-zlo-dobrem-zwyciezaj.html

   • mee...
    29.11.2017 21:59
    Gdzie Pawel prawi o pokoju? Zlo dobrem zwyciezaj znaczy glos Dobra Nowine, bo jak ulegniesz zlu jak twoi przesladowcy ulegli, to czymze bedziesz sie roznil od nich...jedynym dobrem jest Stworzyciel i Jego Syn.
  • Brodaty Sokrates
   30.11.2017 08:39
   "Pokojem sie nie zwycięża" .W Birmie panuje wewnętrzny konflikt zbrojny. W tym konflikcie giną ludzie a tysiące przed nim uciekają.Konflikt jest podszyty walkami religijnymi w tym kraju.Weź i powiedz tym ludziom którzy muszą uciekać z własnych domów iż:"pokojem się nie zwycięża".Gdy się siedzi w swoim ciepłym domu to łatwo tak powiedzieć.Piszesz jeszcze o papieżu Franciszku takie słowa: " Bog wie co bedzie, a ten swiatowiec niech baczy by sie przez Brame przecisnal." Jezus o walczących o pokój miał inne zdanie: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.". I chyba p.Franciszek doczytał ten fragment z Ewangelii,w odróżnieniu od tych co się burzą iż podał rękę buddyście.I jeszcze sobie z nim zdjęcie zrobił....
   • Gościu
    30.11.2017 15:52
    „Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani.” (Mt 5,9)
 • M
  29.11.2017 15:12
  Papież się odezwał, huzia na Papieża, i wy jesteście katolikami? straszne.
  • Brodaty Sokrates
   29.11.2017 16:29
   Większość krytykujących nawet nie stara się zrozumieć apelu papieża. Forum to fajna rzecz.Można nawet papieżowi zwrócić uwagę żeby sie nie odzywał.Wolno nam oczywiście.Tylko dlaczego tak kąśliwe uwagi piszą osoby które są katolikami ? Do proboszcza na kolędzie się nie odezwie,ale na forum to papieża poucza....
 • DNA
  29.11.2017 17:29
  M@ Tak ja jestem Katolikiem w miarę świadomym, w odróżnieniu od zupełnie nie świadomych. To samo pytanie zadasz paru biskupom i kardynałom, którzy odważyli się prosić papieża o wyjaśnienia jego nauczania...? Papież powinien dawać przykład zachowania, jakiego wymaga od innych...
  • M
   29.11.2017 17:55
   Papież daje znakomity przykład np. jak rozmawiać z innymi, tylko, że Tobie się ten przykład nie podoba.
   Czy zapytałbym Kardynałów? oczywiście, skoro można podważać nauczanie Papieża to tym bardziej można pytać Kardynałów i biskupów.
 • Jonasz
  29.11.2017 20:49
  Drogi DNA, dlaczego piszesz o braku precyzji? Z wypowiedzi wnioskuję, że przeczytałeś sam tytuł, który - nawiasem mówiąc - jest mylący. Mówić jednym głosem - ale W SPRAWIE POKOJU (tam dalej jest napisane). Nie w kwestii nauki o zbawieniu, nie w kwest dogmatów wiary, idąc na kompromis, ale w sprawie pokoju, do którego wezwani jesteśmy wszyscy, bez względu na religię. Nie mogę! Mam wrażenie, że wszystkie wypowiedzi Franciszka są przez niektórych odrzucane, zanim jeszcze zostaną podane do wiadomości. A czy Janowi Pawłowi II, który w 1986 zgromadził w Asyżu na wspólnej modlitwie o pokój przedstawicieli różnych religii (chrześcijan niekatolików - a więc również protestantów - buddystów, muzułmanów, zaratusztrian, a nawet przedstawicieli dżinizmu i wielu innych wyznań), też postawiłbyś zarzut, że rozmywał doktrynę i robił skok w stronę synkretyzmu religijnego? Bo przecież papież obecnych tam przywódców religijnych nie nawrócił, nie skłonił do konwersji, nie ewangelizował, tylko pozwolił, by każdy wołał do swojego boga (papież wołał do Boga), prosząc o pokój. Zwróć, proszę uwagę, na uroczystą modlitwę wiernych, którą Kościół modli się w Wielki Piątek. Tam jest takie jedno wezwanie - za tych, którzy nie wierzą w Boga, aby "w szczerości serca postępowali za tym, co słuszne, i tak mogli odnaleźć samego Boga" (a modlitwa ta sięga czasów starożytnego Kościoła). A więc - aby robili to, co robią, tylko w szczerości serca. Czy nie tak dochodzą do Boga ci, którzy Go nie znają? Czy mamy unikać ich jak trędowatych?
  • M
   30.11.2017 11:12
   Zdaje się, że ten tytuł celowo jest taki mylący, to świetnie nadaje kierunek atakującym Papieża.
   ps.
   tradsi atakują wszystkich papieży po SW II, każdego kolejnego bardziej, oni to mają we krwi.
   Św. Jana Pawła II za Asyż też.
 • PT
  29.11.2017 22:57
  >Papież do buddystów: Przywódcy religijni muszą przemawiać jednym głosem

  Jednym głosem z buddystami, hmm. Siostra Pawlik twierdzi, że buddyzm to najbardziej demoniczna religia Dalekiego Wschodu. A czy mamy przemawiać jednym głosem z innymi poganami: czcicielami węży, hinduistami, czcicielami voodoo? A czy mamy w końcu przemawiać jednym głosem z satanistami?

  To chrześcijaństwo już niby niczym się nie różni od tego wszystkiego?
  • Brodaty Sokrates
   30.11.2017 08:49
   PT. Proszę nie manipulować tekstem.Albo zacząć czytać z zrozumieniem. W artykule jest napisane: "przemawiać jednym głosem w obronie sprawiedliwości i pokoju". Rozumiem że nie chcesz by buddyści bronili sprawiedliwości i pokoju w ich kraju ?
 • trydentina
  30.11.2017 08:02
  po co papież tam pojechał? tam prawie nie ma śladu chrześcijan..nie lepiej by pojechał by obudzić iskrę w krajach jeszcze chrześcijańskich? Dlaczego nie odwiedzi Francji, Niemiec,Irlandii, Wielkiej Brytanii,Czech,Słowacji,Węgier czy Austrii lub Szwajcarii?
  • Brodaty Sokrates
   30.11.2017 08:59
   Bo jest napisane: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody...." ...a nie : "Idźcie do Rzymu i tam postawcie Mi bazylikę...... Europa już dawno nie jest pępkiem chrześcijańskiego świata.....
  • Brodaty Sokrates
   30.11.2017 09:04
   "po co papież tam pojechał? tam prawie nie ma śladu chrześcijan..". Po co wogóle apostołowie wyruszyli z Palestyny? Przecież poza nią "... nie ma śladu chrześcijan..".Mieli siedzieć w Palestynie a nie włóczyć się po świecie.
  • M
   30.11.2017 11:05
   A po co Pan Jezus szedł do pogan, przecież tam nie było ani śladu chrześcijan?
 • gosc
  30.11.2017 11:41
  Czy papież głosił poganom w Azji dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie - jego śmierci, zmartwychwstaniu i konieczności osobistego przyjęcia tego zbawienia przez każdego człowieka?
  • M
   30.11.2017 16:40
   A może niektórym najpierw trzeba powiedzieć zwykłe dzień dobry aby pokazać, że jest się przyjacielem i ma się do niego szacunek a potem dopiero gdy nasz rozmówca widzi, że przychodzimy w pokoju posłucha tego co nas do niego sprowadza, misjonarze często najpierw zawożą lekarstwa, chleb i buty a potem mówią o Chrystusie i budują kościoły. Jak mamy rozmawiać z nimi skoro od razu odbierają nas jako wrogów, na siłę i od razu nikogo nie nawrócisz.
   • pelek
    30.11.2017 18:46
    "Misjonarze często najpierw zawożą lekarstwa, chleb i buty a potem mówią o Chrystusie i budują kościoły." - Misjonarze katoliccy zawożą lekarstwa, chleb i buty do Birmy równo od 500lat. Może więc czas zacząć mówić o Chrystusie? Może czas upomnieć się o prawa prześladowanych chrześcijan w tym kraju? Oto ciekawy artykuł z prasy katolickiej (warto przeczytać!): http://niedziela.pl/artykul/129528/nd/Chrzescijanie-przesladowani-w-Birmie Franciszek "wyraził szacunek dla wszystkich, którzy żyją w Birmie zgodnie z religijnymi tradycjami buddyzmu." Tymczasem katoliccy uchodźcy z ludu Kaczin z obawy przed represjami buddystów z Birmy umierają z głodu i nędzy w obozach dla uchodźców w muzułmańskim Bangladeszu.
 • gosc
  02.12.2017 07:33
  Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo...mówi Słowo Boże
  • Ktoś
   03.12.2017 13:58
   a na czym to jarzmo miałoby polegać?
   • Gość
    04.12.2017 09:55
    jarzmo dla pary zwierząt powoduje, że oba muszą iść w tym samym tempie i kierunku, jedno zależy od drugiego, a Jezus chyba sugeruje, żeby nie dotrzymywać kroku i kierunku niewierzącym, bo po co?
 • Batrahe
  04.12.2017 19:32
  W wypowiedzi papieża chodziło o przemawianie jednym głosem w obronie sprawiedliwości i pokoju. Jest to ujęte w pierwszym zdaniu tego artykułu i z chrześcijańskiego punktu widzenia słuszne. Niektórzy komentujący poprzestali być może na lekturze samego tytułu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.