Chociaż różnice, które zgłębiamy w dialogu międzyreligijnym mogą niekiedy wydawać się przeszkodami, nie powinny one rzucać cienia na wspólne poczucie respektu i szacunku dla tego co powszechne, absolutne i dla prawdy, nakazującej ludziom religijnym, aby nade wszystko rozmawiali ze sobą... - Benedykt XVI


Po co
dialog międzyreligijny?


Od 6 do 8 września Kraków będzie stolicą wielkich religii świata. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, buddyści, shinstoiści, hinduiści i inni będą uczestniczyć w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

To kolejne spotkanie w duchu Asyżu, które zapoczątkował w 1986 roku Jan Paweł II. Wtedy w mieście św. Franciszka doszło do pierwszego w historii spotkania przedstawicieli największych religii świata. Celem była modlitwa o pokój. Dla wielu chrześcijan było to trudne do przyjęcia – pojawiały się obawy, że w ten sposób Papież relatywizuje depozyt wiary i stawia na równi wszystkie religie świata.

Tymczasem nie była to wspólna i jednoczesna modlitwa wszystkich uczestników; każdy modlił się w osobnych pomieszczeniach. Podobnie będzie tym razem. Wspólny będzie tylko apel o pokój, jaki duchowi przywódcy wystosują do świata. Spotkanie w Krakowie odbywa się z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza, a głównym organizatorem jest Wspólnota św. Idziego z Rzymu. Okazją jest 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Podczas gdy politycy będą właściwie lub fałszywie interpretować historię, w Krakowie wierząca ludzkość będzie prosić Boga o pokój i pojednanie. O istotę dialogu międzyreligijnego spytaliśmy ks. prof. Grzegorza Rysia. Więcej:.




Nie bójmy się spotkania z innymi
Z o. prof. Andrzejem Napiórkowskim OSPPE, przewodniczącym komitetu organizacyjnego Kongresu „Ludzie i religie”, rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz

Mam nadzieję, że kongres pokaże prawdziwe oblicze religii. Żadna religia nie ma u swoich podstaw niszczenia drugiego człowieka. Religie bywają jednak instrumentalizowane. Różne ideologie podszywają się pod religie lub wykorzystują je do swoich celów. Zdarza się, że w imię Boże zabija się ludzi, ale to nie ma nic wspólnego ani z Ewangelią, ani z Koranem czy Torą. Fanatyzm zagraża każdej religii. Kongres jest właśnie po to, aby to zagrożenie pokonać. Więcej:.




Asyż w Krakowie
ks. Tomasz Jaklewicz

W Krakowie od 6 do 8 września 500 reprezentantów różnych religii będzie modlić się o pokój. Uczestnicy Kongresu „Ludzie i Religie” odwiedzą obóz Auschwitz, a z krakowskiego Rynku skierują orędzie do świata.
Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu 27 października 1986 roku stał się jedną z „ikon” pontyfikatu Jana Pawła II. Świat obiegły zdjęcia Papieża w białym płaszczu, stojącego w wielkim kręgu razem z reprezentantami różnych religii świata i niekatolickich wspólnot chrześcijańskich. Czegoś takiego w historii jeszcze nie było. Jan Paweł II mówił: „Po raz pierwszy w historii spotkaliśmy się: Kościoły chrześcijańskie, Wspólnoty kościelne i religie świata, w tym świętym miejscu poświęconym św. Franciszkowi, aby złożyć świadectwo przed światem, każdy z nas zgodnie ze swoimi przekonaniami, że pokój ma charakter transcendentny”. Więcej:.




Ramadan czasem pojednania

„Niech obecny Ramadan będzie nadzwyczajnym czasem wzmożonej modlitwy, przebaczenia i pojednania – czytamy we wspólnym apelu irackich chrześcijan i muzułmanów. 50 przedstawicieli wspólnot wiernych Kirkuku zebrało się w katedrze tego miasta, by razem zaapelować o dialog i wzajemne przebaczenie. Więcej:.




Bogactwo i ramadan
Stanisław Guliński

W piątek najważniejszym wydarzeniem dnia w Doha było ogłoszenie Komisji Obserwacji Księżyca w Nowiu. A ta w piątek wezwała wszystkich katarskich muzułmanów, by „ten miesiąc stał się dla nich okazją kornego zbliżenia do Boga, nasilenia modlitwy i lektury Koranu, wzajemnego przebaczenia i rywalizacji w czynieniu dobra”. Jednak najważniejsza była zapowiedź, iż to sobota – odpowiadająca dniu 22 sierpnia – jest pierwszym dniem błogosławionego miesiąca ramadan. I tu pojawił się odpowiedni cytat z proroka Mahometa: „Pośćcie na widok księżyca i przerywajcie post, gdy znów się pojawia”. Więcej:.





«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg