Rosz ha-Szana (Roszeszone) to Nowy Rok. Dni świąteczne, wolne od pracy, które należy uczcić wspominając dzieło stworzenia świata. Tego dnia Najwyższy Sędzia - Bóg zapisuje dobrych ludzi do księgi życia, a złych do księgi śmierci, wyrok na osoby przeciętne zawiesza się do Jom Kipur. W synagodze dmie się w róg. Obowiązkiem każdego Żyda jest wysłuchanie tego dźwięku.
Rosz ha-Szana (w Polsce zwane także Świętem Trąbek, czy Trąbkami) rozpoczyna czas oczyszczenia, który trwa aż do Jom Kipur. Przed Jom Kipur Żydzi przepraszają tych, wobec których zawinili i proszą ich o wybaczenie. W Rosz ha-Szana odbywa się ceremonia zwana taszlich, nawiązująca do fragmentu z Księgi Micheasza 7,19: "Znowu zmiłuje się nad nami, zmyje nasze winy, wrzuci do głębin morskich wszystkie nasze grzechy". Żydzi udają się nad wodę, gdzie wyrzucają okruchy z kieszeni wypowiadając te słowa.
Przygotowania
Cztery jesienne święta tworzą dwudziestotrzydniowy cykl. Jego początkiem jest Rosz ha-Szana rozpoczynające dziesięć Strasznych Dni, które są czasem skruchy. Uroczysty post w Jom Kippur, Dzień Pokuty zamyka tych dziesięć dni. Sukkot, celebracja zebranych plonów wypada dokładnie po Jom Kippur. Święto to trwa osiem dni a kończy je Simchat Tora, dzień radości Tory. Traktowanie tego cyklu jako całość, a nie jako mechaniczne przestrzeganie poszczególnych świąt sprawia, że możemy wspaniale przygotować się na cały nowy rok.
Przez trzydzieści dni hebrajskiego miesiąca Elul, Żydzi przygotowują się do zbliżających się świąt. Wysyłają kartki z życzeniami "Aby zapisany był Tobie dobry rok". Proszą o przebaczenie wszystkich, których mogli skrzywdzić, nawet zupełnie nieświadomie. Modląc się co rano myślą o swoim zachowaniu w minionym roku i o złych rzeczach, które zrobili swoim przyjaciołom i krewnym. Każdego ranka, tego wyjątkowego miesiąca słucha się dźwięku shofaru, rogu barana. Dźwięk ten przypomina nam o zbliżającym się świętym i wyjątkowym czasie.
Kiedy kończy się Elul, nadchodzi miesiąc Tishri. Pierwsze dziesięć dni tego miesiąca nazywane są Strasznymi Dniami, są one najważniejsze w całym żydowskim roku. Ostatnim z tych dni jest Jom Kippur, Dzień Pokuty. Dni między Rosz ha-Szana i Jom Kippur nazywa się Dniami Skruchy.
Rozpocznijmy dobrze nowy rok!
Rosz ha-Szana jest czasem, w którym obchodzimy początek nowego roku i żeby powitać go właściwie niezbędne są nam pewne rzeczy:
-okrągła chała i okrycie na nią
-jabłko i miód, oraz wybrane okrągłe owoce
-dwie świece
-kielich na Kidusz
-Mahzor, modlitewnik na święta
-wyjątkowe owoce na noworoczne Szehehijanu
-świeże kwiaty na świąteczny stół
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?