Ananda Marga: Ekolodzy czy terroryści?

Głoszą potrzebę pracy dla dobra ludzkości. Tradycyjne praktyki jogiczne i tantryczne wiążą z zaangażowaniem społecznym. Mimo tych szczytnych haseł nie uniknęli oskarżeń o... morderstwa, handel bronią i międzynarodowy terroryzm. Ruch Ananda Marga istnieje również w Polsce.

Człowiek renesansu
Kiedy czyta się zamieszczone na internetowych stronach Ananda Marga informacje o dokonaniach założyciela ruchu, trudno oprzeć się wrażeniu, że przypominają nieco socrealistyczne teksty o osiągnięciach Józefa Stalina. Wprawdzie w ruchach opartych na hinduizmie kult guru zawsze jest bardzo silny, ale zwykle podziw dla lidera ogranicza się do jego dokonań filozoficznych. Shrii Shrii Anandamurti, jako człowiek zaangażowany społecznie udzielał jednak "światłych uwag" w wielu dziedzinach. Ten pracujący na kolei urzędnik jawi się jako umysł renesansowy.
Oto przykłady:
"Sarkar zostawił ogrom mądrości, wiedzy i wkład kulturowy mogące przynieść ludzkości korzyści na nadchodzące setki lub tysiące lat".
"W dziedzinie filologii i lingwistyki Sarkar napisał tomy dzieł w języku bengalskim i w sanskrycie. Dzieła te stanowią nowatorski sposób spojrzenia na języki indoeuropejskie i inne języki świata".
"W dziedzinie nauki Sarkar przedstawił w 1986 r. teorię mikrowitów. W serii wykładów dotknął sedna konwencjonalnej fizyki i biologii twierdząc, że podstawowymi elementami, z których składa się życie są mikrowity, stanowiące emanacje czystej świadomości".
"W dziedzinie muzyki, literatury i sztuki Sarkar zachęcał artystów do tworzenia sztuki "służby i błogosławieństwa", a nie po prostu "sztuki dla sztuki". Zostawił również wskazówki, jak osiągnąć ten cel: pisał nie tylko długie traktaty filozoficzne, lecz również opowiadania dla dzieci, baśnie, komedie i dramaty. Jego największe dzieło to 5018 pieśni, znanych jako Prabha't Sam'giity (Pieśni Nowej Jutrzenki)".
"Dla wspólnego dobra całej społeczności ludzkiej Sarkar przedstawił teorię PROUT, czyli Teorię Postępowego Wykorzystania (Progressive Utilization Theory), która opowiada się za maksymalnym wykorzystaniem i racjonalną dystrybucją potencjału i wszelkich zasobów świata, jak również za stworzeniem nowego humanistycznego porządku społecznego, opierającego się na harmonii i sprawiedliwości dla wszystkich".

Więzienie i oskarżenia
Tymczasem obraz zarówno samego Sarkara jak i jego organizacji jest w Indiach oraz w niektórych krajach europejskich zupełnie inny. W 1971 roku lider został aresztowany i przetrzymywany w więzieniu przez siedem lat. Oskarżano go o terroryzm, mordy na członkach ruchu oraz handel bronią. W latach 1975-77 zamknięto też w Indiach większość z 400 szkół prowadzonych przez ruch. Ostatecznie nic nie udało się Sarkarowi udowodnić i w 1978 został zwolniony. Zwolennicy twierdzą, że w więzieniu próbowano go otruć.
Do więzienia trafiło także wielu innych członków ruchu. Ciążyło na nich m.in. porwanie samolotu Lufthansy.
Fakty te rzucają pewien cień na szczytne hasła pod jakimi co roku w Głębocku koło Jeleniej Góry odbywa się organizowany przez Ananda Marga Neohumanistyczny Festiwal Ekologii. Właśnie w Głębocku znajduje się jedno z gospodarstw ekologicznych prowadzonych przez ruch. Na terenie prywatnej posesji należącej do kilku Niemców i Holendrów członkowie organizacji propagują żywot zgodny z naturą. Niedawno dotarł tam dziennikarz "Prawa i Życia".
"W danych Interpolu widniejemy wprawdzie jako organizacja terrorystyczna, jednak nie jesteśmy sektą. Zdarzało się, że na farmie w Głębocku schronienia szukali chorzy psychicznie, uciekinierzy i osoby poszukiwane. To dzięki nim obserwujemy nagonkę na nasz ruch" – przekonywał go proszący o anonimowość wyznawca idei głoszonych przez ruch Ananda Marga.


UWAGA: Artykuł został napisany w roku 2002, stąd niektóre zawarte w nim informacje mogą już być nieaktualne.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg