Dzień Pojednania.
Kaparot (Odkupienie) - jest to rytuał odprawiany w dzień poprzedzający Jom Kipur, w którym symbolicznie oczyszczamy się z grzechów. Według zwyczaju kobieta bierze kurę, a mężczyzna koguta (najlepiej białego), trzyma go w swojej prawej ręce. Następnie kręci się nim trzy razy nad głową i mówi, ze ten ptak będzie symbolicznym odkupieniem za złe uczynki popełnione wobec Boga. Kurczak potem jest zabijany i jedzony na posiłek poprzedzający post.
Są Rabini, którzy zabraniają odprawiania tego rytuału. Są tacy, którzy twierdzą, że zwyczaj ten rozpoczął się od tego, że dawano biednym przygotowanego kurczaka, aby mieli co jeść przed postem. Zwyczaj zaczął się rozwijać i zaczęto nadawać temu przygotowanemu kurczakowi inne znaczenie (że symbolizuje on grzechy tego, kto go kupił i przygotował).
Z tego powodu powstał nowy zwyczaj, w którym odprawia się Kaparot nad pieniędzmi, które potem daje się biednym.
Są tacy, którzy twierdzą, że ten zwyczaj przypomina składanie ofiar. Powoduje on wewnętrzny wstrząs w osobie, która patrzy na ten rytuał. Ta osoba uświadamia sobie, że za jej grzechy to ona powinna być ukarana.
Mincha przed Jom Kipur - Już w czasie popołudniowej modlitwy odmawiamy specjalne prośby (tachnunim) podobne do tych, które mówimy w sam Jom Kipur. Modlitwa ta zawiera Widui, czyli spowiedź z grzechów, które uczyniliśmy jako osoby prywatne oraz jako cala społeczność. (Tę samą modlitwę odmawia młoda para zaraz przed ślubem. Według zwyczaju w dzień ślubu wszystkie grzechy są odpuszczone młodej parze; dzien. ten jest porównywany do Jom Kipur).
SEUDA MAFSEKET - Po modlitwie popołudniowej micwą jest spożywać ostatni posiłek przed postem. Nie powinno się jeść żadnej potrawy, po której chciało by nam się pić. Niektórzy maczają chałkę w miodzie tak jak na Rosz Haszana.
Świeca Jorcaitowa - zapala się ją za zmarłych bliskich, świeca ta pali się około 24 godziny.
Jałmużna - jest zwyczajem , aby przed Jom Kippur każdy członek rodziny dał pieniądze dla biednych.
Birkat Habanim
Błogosławieństwo dzieci
W Jom Kippur rodzice mają obowiązek pobłogosławić swoje dzieci. Można użyć własnych słów lub tradycyjnego błogosławieństwa:
Jewarechecha Adonai weiszmerecha
Jaer Adonai panaw elecha wichuneka.
Jsa Adonai panaw elecha wejasem
Lecha szalom
Niech Bóg cię błogosławi i prowadzi cię.
Niech dogląda cię w miłosierdziu
Niech obdaruje cię długim życiem w zdrowiu, radości i pokoju.
Zapalenie świec w Jom Kippur
Jom Kipur Jest to najważniejsze święto w roku. Przypada ono na 10 dzień miesiąca Tiszrej. Post rozpoczyna się przed zachodem słońca i kończy wraz z ukazaniem się gwiazd dnia następnego. Podobnie jak w Szabat i święta, zapala się świece i odmawia błogosławieństwo ("...aszer kidszanu b'micwotaw w'ciwanu lehadlik ner szel jom kipurim", oraz błogosławieństwo "...szehechijanu w'kijimanu w'higijanu lazaman haze"). Tradycyjnie zapala się także świece na wspomnienie dusz zmarłych bliskich. Po zapaleniu świec ojciec rodziny błogosławi dzieci, podobnie jak w Szabat.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…