Doceniając wkład w budowanie dobrych relacji pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, przedstawiciele władz muzułmańskich Bośni i Hercegowiny chcą postawić pomnik Jana Pawła II w centrum Sarajewa.
Jeden z głównych pomysłodawców – reis-l-ulema Mustafa Cerić wyjaśnił, że dla niego i jego współwyznawców papież był człowiekiem, który robił wszystko, co mógł, aby zbudować most do zrozumienia wzajemnego między chrześcijaństwem a islamem.
Zwierzchnik muzułmanów bośniackich przypomniał, że Jan Paweł II chciał przybyć do Sarajewa, gdy trwała tam jeszcze wojna w 1994, ale wówczas Serbowie oświadczyli, że nie mogą zapewnić mu bezpieczeństwa i wizytę tę w ostatniej chwili odwołano. Ale Ojciec Święty odwiedził to miasto w dniach 12-13 kwietnia 1997, gdy wojna już się skończyła.
„Słowa papieża były dla nas zawsze bardzo ważne. Niezależnie od wyznania każdy Bośniak czekał na jego przesłania, gdyż niosły one w sobie nadzieję na ocalenie” – powiedział najwyższy mufti Bośni i Hercegowiny M. Cerić.
Jan Paweł II przebywał w Bośni dwukrotnie – oprócz wspomnianej podróży w 1997 przybył jeszcze z jednodniową wizytą 22 czerwca 2003 do Banja Luki, gdzie m.in. ogłosił błogosławionym świeckiego katolika, Chorwata Jana Merza (1896-1928).
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…