Ta monumentalna, wysoka na niemal 4 metry, marmurowa grupa rzeźbiarska, odkryta została w połowie XVI wieku w Termach Karakali.
Jest ona rzymską kopią z III wieku naszej ery, do której po czasie dostawiono postacie pasterza i Antiope. Nazwę zawdzięcza Palazzo Farnese, w którym przez długi okres czasu się znajdowała, zanim nie trafiła do neapolitańskiego muzeum.
Twórcami oryginału byli dwaj mistrzowie z tzw. greckiej szkoły rodyjskiej: Apolloniom oraz Tauriskos z Tralles. Ich dzieło ukazuje szalejące zwierzę, do którego rogów przywiązano królową Dirkę. Została ona skazana na tak okrutną śmierć przez Amfiona i Zetosa. Kim był wszystkie te antyczne postacie?
Zacznijmy od Antiopy. Starożytni Grecy nazywali tak porwaną przez Tezeusza władczynię Amazonek, którą jej poddane próbowały odbić z rąk herosa i w tym celu najechać miały Attykę. Antiope „dostawiona” do „Byka Farnezyjskiego” to jednak zupełnie inna postać.
Zgodnie z mitami była albo córką boga beockiej rzeki Asopos, albo też panującego w Tebach Nikteusa. Amfion i Zetos byli jej synami-bliźniakami, których urodziła Zeusowi.
Dowiedziawszy się o ciąży, ojciec Antiopy popełnił samobójstwo. Wcześniej jednak polecił, by opieką nad nią i jej dziećmi zajął się jego brat Likos i bratowa, którą była właśnie przywiązana do byczych rogów królowa Dirke.
Antiope urodziła synów w lesie i oddała ich na wychowanie pasterzom. Sama zaś wróciła do Teb, gdzie na rozkaz Dirke aresztowano ją i wtrącono do lochu.
Patrick Denker / CC 2.0
Termy Karakalli
Wiele lat później, dorośli już Zetos i Amfion uwolnili matkę i w okrutny sposób zemścili się na Dirke, czego dowodem niniejsze, rzeźbiarskie arcydzieło. Na tebańskim tronie zasiadł Amfion, który zasłynął jako muzyk i poeta.
Na otrzymanej od Apollina lirze miał grać w tak poruszający sposób, że kamienie same ułożyły się w mury obronne Teb. Niobe urodziła mu 7 córek i 7 synów. Dumna z ilości potomstwa gardziła Latoną, która była matką tylko dwojga dzieci: Artemidy i Apollina.
Apollo i Artemida wymordowali więc wszystkie dzieci Amfiona i Niobe, którą Zeus zamienił w skałę po której nieustannie spływać miały łzy. Amfion zdruzgotany utratą całej swej rodziny odebrał sobie życie…
Warto wspomnieć, że rzeźba zainspirowała Henryka Sienkiewicza przy opisywaniu cyrkowej sceny, w której w „Quo Vadis” Ursus ratuje Ligię. Włoska oficyna, która wydała książkę polskiego noblisty, w podzięce za gigantyczny sukces finansowy, ufundowała dla Sienkiewicza kopię „Byka Farnezyjskiego”.
***
Tekst z cyklu Alfabet religii
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.