Dzień Islamu 2002

publikacja 04.09.2006 16:06

Głównym punktem tegorocznego dnia modlitw poświęconego islamowi, na który zaprasza Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, będzie spotkanie w kaplicy akademickiej sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Znany jest już szczegółowy program tego spotkania, które rozpocznie się wejście do kaplicy w milczeniu biskupa i imama.26 stycznia tego typu spotkania odbędą się w różnych regionach Polski.

Dzień ten jest obchodzony w Kościele w Polsce już po raz drugi na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Spotkanie w Warszawie rozpocznie się o godz. 16.00 odczytaniem fragmentu przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego w 2000 r. w meczecie w Damaszku. Do sanktuarium uroczyście wkroczy biskup z klerykami oraz imam, którzy pozdrowią się znakiem krzyża i basmallą w obecności bp. Piotra Libery, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Kolejnym punktem programu będzie czytanie świętych Ksiąg: Biblii i Koranu, w tym Pisma Świętego po polsku i arabsku, a Koran po arabsku będzie recytował imam warszawsko-białostocki Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Rady Imamów RP. Podczas spotkania przewiduje się także wystąpienia ambasadora Libanu. Słowo pasterskie wygłosi bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu katolików i muzułmanów. Spotkanie zakończy się modlitwą i błogosławieństwem.

Spotkanie modlitewne w Warszawie, w którym zapowiedzieli swój udział zarówno katolicy jak i muzułmanie, organizuje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów razem z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego. Obaj współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów - Zdzisław Bielecki i imam Selim Chazbijewicz - oceniają, że dzień modlitw poświęconych islamowi" jest jedną z ważniejszych inicjatyw umacniających wzajemne poznanie i zrozumienie przedstawicieli obu religii".Pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Polsce dzień modlitw poświęconych islamowi miał miejsce 26 stycznia 2001. - To dzień potrzebny katolikom, by zauważyli żyjących obok nich muzułmanów - mówili wtedy przedstawiciele islamu, wyrażając radość z inicjatywy Episkopatu Polski. Główne spotkania odbyły się wówczas Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.- Celem tego dnia jest bliższe porozumienie i szukanie płaszczyzn współpracy - przypomina bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Biskup przypomniał, że dzień modlitw poświęconych islamowi został wpisany w kalendarz różnych obchodów kościelnych we wszystkich diecezjach.

O ustanowieniu Dnia Modlitw Poświęconego Islamowi 26 stycznia - czyli dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - zadecydowała Konferencja Episkopatu Polski w październiku 2000 r. Pomysłodawcą była Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, powstała w czerwcu 1997 r. Rada organizuje sesje naukowe, wspólne akcje charytatywne, wydaje oświadczenia Przewodniczącym Rady jest ze strony katolickiej Zdzisław Bielecki i a ze strony muzułmańskiej Selim Chazbijewicz, imam meczetu w Gdańsku. W Polsce żyje obecnie ok. 4,5 tys. muzułmanów. Blisko 99 proc. z nich to Tatarzy i ich potomkowie, zamieszkujący terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów od 600 lat i kontynuujący tradycje swojej wiary. W dzisiejszych granicach Polski, Litwy i Białorusi żyje ich w sumie ok. 20 tys. W naszym kraju należą oni do dwóch organizacji: Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i Związku Tatarów Polskich. Najwięcej wyznawców islamu mieszka obecnie na Białostocczyźnie - w samym Białymstoku ok. 1,8 tys. osób ma rodowód tatarski. Według najnowszej "World Christian Encyklopedia" wydanej przez "Oxford Press" w Nowym Jorku, islam jest drugą - po chrześcijaństwie - pod względem wielkości religią świata. Ma 1,1 miliarda wyznawców. Muzułmanie stanowią 19,6 proc. ludności świata. Przed stu laty było ich 12,3 proc.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama