Dzień Judaizmu online

Obchody Dnia Judaizmu, organizowane przez Świętokrzyski Sztetl działający przy dawnej synagodze w Chmielniku, w tym roku ze względu na pandemię odbędą się online. W trzydniowych uroczystościach (15-17 stycznia) wezmą udział rabin, pastor i kapłan katolicki.

"Ze względu na pandemię tegoroczne obchody Dnia Judaizmu jesteśmy zmuszeni po raz pierwszy od siedmiu lat zorganizować online. Jest to dla nas duże wyzwanie przede wszystkim pod względem technologicznym. Mam jednak nadzieję, że podobnie jak i w latach poprzednich w ciekawy sposób przedstawimy tematykę z tym związaną" - powiedziała PAP kierowniczka Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku Agnieszka Dziarmaga.

W trzydniowych uroczystościach (15-17 stycznia) wezmą udział rabin Avi Baumol (przez wiele lat związany z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie), pastor Andrzej Jeziernicki (naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelickiej) i redemptorysta o. Paweł Mazanka, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wezmą oni udział w konferencji online "Patrz! Kładę przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście".

Zgodnie z tradycją obchodów Dnia Judaizmu, wypracowaną przez Świętokrzyski Sztetl, zostaną zachowane główne elementy wydarzenia: prezentacja jednego ze sztetli regionu, inauguracja kolejnej edycji konkursu "Nasi sąsiedzi - Żydzi", nie zabraknie również wątku kulinarnego i artystycznego.

"Przywołanym sztetlem regionu kieleckiego staną się Działoszyce, jedna z najważniejszych miejscowości zamieszkanych i zbudowanych przez Żydów. Miasteczko, jego historię i zabytki kultury żydowskiej przypomną etiudy filmowe Jessicy Szczepańskiej oraz odczytane zostaną fragmenty Działoszyckiej Księgi Pamięci" - podkreśliła Dziarmaga.

W programie obchodów Dnia Judaizmu znalazł się także ogólnopolski konkurs "Nasi sąsiedzi - Żydzi". Zostaną też przedstawione tradycje i zasady kuchni żydowskiej, z akcentem położonym na szabat.

Oprawę muzyczną w formie kilkunastu najbardziej znanych piosenek żydowskich przygotowało kieleckie Stowarzyszenie "A nam się chce!", z udziałem znanych artystów i uczniów muzycznych szkół kieleckich.

Obchody Dnia Judaizmu będzie można śledzić na stronie internetowej OEM Świętokrzyski Sztetl i za pośrednictwem mediów społecznościowych. W dawnej synagodze w Chmielniku tego rodzaju obchody są organizowane od 2014 r., choć jak dotąd - nigdy online.

Wydarzenie objęli patronatem biskup kielecki Jan Piotrowski i biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego głównym celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Obchodzony jest co roku 17 stycznia, w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Tegoroczne centralne obchody XXIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w Warszawie. Ich organizatorem jest Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg