Prymas spotkał się z muzułmańskimi dyplomatami

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się dziś z ambasadorami i przedstawicielami placówek dyplomatycznych krajów muzułmańskich w Polsce. Wizyta w Gnieźnie miała charakter kurtuazyjny.

Do miasta św. Wojciecha przyjechali ambasadorowie lub przedstawiciele ambasad Algierii, Maroka, Palestyny, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej, Jemenu i Iranu. Wizyta dyplomatów miała charakter kurtuazyjny i nawiązywała do podobnych spotkań organizowanych w latach ubiegłych, gdy abp. Józef Kowalczyk pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce i dziekana Korpusu Dyplomatycznego.

„Bardzo się cieszę, że gościmy w Gnieźnie naszych przyjaciół, ludzi z którymi przez wiele lat współpracowaliśmy i zmagaliśmy się z opinią, jakoby w świecie trwała wojna cywilizacji muzułmańskiej z chrześcijańską” – mówił podczas spotkania z dziennikarzami prymas Polski. Podkreślił również, że w wielu krajach europejskich, także w Polsce, odnaleźć można liczne ślady pozytywnego wkładu kultury i nauki muzułmańskiej w rozwój Starego Kontynentu. Są one obecne m.in. w myśli filozoficznej, architekturze i sztuce.

Mówiąc o wzajemnych relacjach metropolita gnieźnieński wskazał na konieczność budowania ich w duchu bł. Jana Pawła II, a więc na fundamencie, jakim jest dialog i poszanowanie godności człowieka, a także jego praw.

„Życzę, abyśmy nie ustali w tej drodze, abyśmy podążali nią dalej, bo to jest jedyna droga, która może utrwalić pokój w świecie i zbliżyć człowieka do człowieka, a także człowieka do Boga” – dodał prymas.

Głos zabrał także ambasador Algierii Abdelkader Khemri, z którego inicjatywy wizyty w Gnieźnie są organizowane.

„To ogromna przyjemność gościć u prymasa Polski, którego lubimy i znamy odkąd był nuncjuszem apostolskim. To również wielka przyjemność gościć w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski i stolicy religijnej kraju. Jesteśmy tu po raz drugi i nasze wizyty stają się już tradycją. Cieszymy się, że mamy okazję złożyć życzenia księdzu prymasowi i wszystkim Polakom” – podkreślił Abdelkader Khemri.

Ambasadorzy obdarowani zostali drobnymi upominkami oraz Medalami Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego od Prezydenta Gniezna. Sami również przywieźli prezent. Prymas otrzymał ciepły płaszcz-pelerynę, który chroni przed chłodem wędrowców przemierzających pustynię i który – jak dodał abp Kowalczyk – rozgrzewa również serce.

W czasie wizyty w Gnieźnie goście zwiedzili katedrę gnieźnieńską oraz spotkali się z władzami miasta i powiatu. Podczas uroczystości w Starostwie Powiatowym uczestniczyli w poświęceniu szopki bożonarodzeniowej, a później wspólnie z prymasem Polski wzięli udział w iluminacji choinki stojącej przed Rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  15.12.2011 19:33
  "Mniemasz, że żyjesz, a umarłym jesteś" Ap 3:1
  Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.