Prestiżowa uczelnia islamska w obronie wolności religijnej

W obronie wolności religijnej, wolności słowa, badań naukowych i twórczości artystycznej wystąpił islamski uniwersytet al-Azhar w Kairze.

Założona w 969 r. uczelnia jest najbardziej znaną wyższą szkołą muzułmańską i najwyższym autorytetem islamu sunnickiego, gdyż orzeczenia prawne (fatwy), wydawane przez działających tam uczonych, są powszechnie szanowane i mają charakter wzorcowy dla muzułmanów na całym świecie. W minionych dniach ukazał się tam dokument o podstawowych wolnościach.

Zdaniem wybitnego watykańskiego eksperta świata muzułmańskiego, egipskiego jezuity, ks. Samira Khalila Samira, ukazanie się drugiego w ostatnim okresie dokumentu tego typu jest zasługą wielkiego szejka uniwersytetu, Ahmada al-Tajjiba. Został on mianowany na to stanowisko jeszcze przez prezydenta Mubaraka, 19 marca 2010 r., a studiował m. in. na paryskiej Sorbonie. Zdaniem ks. Samira zabiega on o uzyskanie przez uczelnię pewnej niezależności. Uniwersytet pragnie być obecnie rzecznikiem światowego umiarkowanego islamu, tak jak miało to miejsce na początku XX wieku. Wcześniej 11 czerwca 2011 r. Uniwersytet al-Azhar wydał dokument zatytułowany „Zalecenia dla przyszłości Egiptu”.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AL-AZHAR, ISLAM

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja