Albania: Spór na tle religijnym

Propagowanie islamskiego radykalizmu powoduje napięcia z chrześcijanami i wewnątrz wspólnoty muzułmańskiej w Albanii.

Alarmuje w tej sprawie Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwraca ona uwagę, że za politykę taką odpowiadają głównie Turcja i Arabia Saudyjska, gdzie kształcą się radykalni imamowie.

Albania była dotychczas krajem, gdzie ekstremizm religijny był czymś obcym. Obecnie, dzięki finansowaniu z zagranicy organizowane są tam np. szkoły islamskie, co powoduje społeczne napięcia. Nie przybierają one na razie dramatycznych rozmiarów, jednak mogą się wpisać w niezadowolenie ze stagnacji, w jakiej znajduje się Albania duszona przez niewydolny i skorumpowany system państwowy. Niejasne prawo własności powoduje, że podczas gdy rosną muzułmańskie placówki, problemy z rozwojem mają chrześcijańskie struktury kościelne. Z kolei spora część Albańczyków, choć większość z nich formalnie wyznaje islam, ma niewielkie pojęcie o podstawowych kwestiach religijnych. Stąd radykalna propaganda może rodzić konflikty – ostrzega Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ALBANIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.