Caritas o sytuacji na Bliskim Wschodzie

Zachód, zamiast sprzedawać broń do krajów Bliskiego Wschodu, powinien bardziej zintensyfikować pomoc humanitarną dla mieszkańców tego cierpiącego regionu.

Wskazują na to uczestnicy nadzwyczajnego szczytu Caritas Internationalis, który odbywa się w Watykanie. W spotkaniu poświęconym sytuacji na Bliskim Wschodzie, za szczególnym zwróceniem uwagi na Irak, Syrię i Gazę, biorą udział przedstawiciele lokalnych Caritas.

W czasie watykańskiego szczytu zaapelowano o natychmiastowe zaprzestanie blokowania Gazy przez Izrael. „Kwestia Palestyny powinna zostać rozstrzygnięta sprawiedliwie; mieszkańcy Gazy mają prawo do godnego i bezpiecznego życia” – przypomniał szef Caritas Internationalis. Kard. Óscar Rodríguez Maradiaga wskazał zarazem na krytyczną sytuację w regionie, którego kraje nie radzą sobie z przyjmowaniem stale rosnącej liczby uchodźców.

„Musimy sprostać ogromnemu problemowi: w Libanie jest już 1 mln 600 tys. Syryjczyków, do których należy doliczyć ponad 400 rodzin irackich, a praktycznie każdego dnia napływają kolejne – mówi dyrektor Caritas Libanu ks. Paul Karam. – Nie zapominajmy też o problemie uchodźców palestyńskich, którzy są obecni na naszym terytorium od 60 lat. To jest wielkie wyzwanie, ponieważ Liban jest maleńkim państwem, a nasi wierni, którzy wspierają potrzebujących sami często są ubodzy. Stąd apelujemy do wspólnoty międzynarodowej, by z ogromną odpowiedzialnością wzięła na siebie zadanie powstrzymanie tej «gry politycznej», która prowadzona jest w regionie”.

Uczestnicy watykańskiego szczytu poświęconego Bliskiemu Wschodowi podkreślają, że rozwiązanie napiętej sytuacji w regionie musi dokonywać się na bazie sprawiedliwości i dialogu. Metody siłowe doprowadzą bowiem tylko do wzrostu przemocy i jeszcze bardziej spotęgują i tak już ogromne cierpienie mieszkańców.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg