Dżihadyści ścięli kolejnego Brytyjczyka

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w piątek wideo pokazujące egzekucję brytyjskiego zakładnika, Alana Henninga - podała agencja AP. Na trwającym ponad minutę nagraniu islamiści grożą też zabiciem uprowadzonego Amerykanina.

Zamaskowany mężczyzna mówi, że ścięcie Brytyjczyka jest odwetem za bombardowanie przez Amerykanów celów IS w Syrii.

Według amerykańskiego ośrodka SITE, zajmującego się problematyką terroryzmu, wideo jest zatytułowane "Kolejna wiadomość dla Ameryki i jej sojuszników". "Ja jako Brytyjczyk zapłacę za decyzję naszego parlamentu dotyczącą zaatakowania Państwa Islamskiego" - mówi 47-letni Henning.

AP pisze, że na razie nie udało się ustalić, czy wideo jest autentyczne. Jednak, jak zauważa agencja, przypomina ono poprzednie takie nagrania z zagranicznymi zakładnikami, a wypowiadający się z brytyjskim akcentem zamaskowany mężczyzna brzmi podobnie do tego, który przeprowadził wcześniejsze egzekucje.

To czwarte takie nagranie opublikowane przez IS. Poprzednie przedstawiały częściowe egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

Henning był także był pracownikiem pomocowym. Przyłączył się do konwoju z pomocą humanitarną i został uprowadzony w Syrii 26 grudnia 2013 roku, tuż po przekroczeniu granicy turecko-syryjskiej. W tym tygodniu jego żona Barbara błagała islamistów o uwolnienie męża.

O zwolnienie Henninga apelowało również ostatnio kilkunastu przywódców muzułmańskich w Wielkiej Brytanii.

Zamordowanie przez dżihadystów Brytyjczyka Alana Henninga jest dowodem na barbarzyństwo terrorystów - oświadczył w piątek brytyjski premier David Cameron. Zapewnił, że Londyn zrobi wszystko co możliwe, by odnaleźć zabójców Henninga i ich osądzić.

"Brutalne zabójstwo Alana Henninga przez Państwo Islamskie pokazuje, jakimi barbarzyńcami są ci terroryści i jak bardzo są odrażający" - powiedział Cameron.

Dodał, że myślami jest z żoną Brytyjczyka, ich dziećmi "i wszystkimi, którzy go kochali". Stwierdził, że ten pracownik pomocowy "pojechał do Syrii, by pomagać ludziom różnych wyznań, którzy są w potrzebie".

"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by odnaleźć tych morderców i ich osądzić" - podkreślił premier.

Z kolei brytyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że próbuje ustalić, czy wideo przedstawiające egzekucję Henninga jest autentyczne. Jeśli okaże się, że nagranie jest prawdziwe, "to będzie to kolejne odrażające morderstwo" - napisał Foreign Office.

Na nagraniu znalazła się też groźba zamordowania kolejnego zakładnika, Amerykanina Petera Kassiga. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz potwierdził, że Kassig jest przetrzymywany przez dżihadystów.

W ostatnich miesiącach bojownicy z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii i utworzyli na tych terenach kalifat.

W prowadzonej przeciwko dżihadystom misji w Iraku uczestniczą Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Wkrótce do tych krajów przyłączy się Australia. W Syrii bombardowania prowadzą USA w koalicji z siłami zbrojnymi pięciu państw arabskich: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu i Jordanii.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EGIPT, IRAK, TERRORYZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.