Anglia i Walia: Mniej chrześcijan, więcej ateistów

Osoby, które nie identyfikują się z żadną religią, przewyższają liczbę chrześcijan mieszkających w Anglii i Walii - wynika z nowych badań, które zostały opublikowane we wtorek. W ciągu zaledwie pięciu lat ich odsetek wzrósł z 25 proc. do 48,5 proc. populacji.

Anglikanie, katolicy i przedstawiciele innych odłamów chrześcijaństwa stanowią łącznie 43,8 proc., a osoby innych wyznań (w tym muzułmańskiego, żydowskiego i hinduistycznego) - 7,7 proc. W efekcie osoby wierzące wciąż są w nieznacznej większości - stanowią 51,5 proc. populacji Anglii i Walii.

Jednocześnie badanie wskazało znaczne różnice geograficzne - w Londynie nawet co piąta osoba jest wyznania niechrześcijańskiego, podczas gdy w południowo-zachodniej Anglii - zaledwie jedna na sto.

"Uderzający jest dynamiczny wzrost osób identyfikujących się jako niewierzący" - tłumaczył w rozmowie z "Guardianem" Stephen Bullivant, wykładowca teologii na Katolickim Uniwersytecie Świętej Marii w Twickenham i jeden z autorów raportu.

"Główną przyczyną tego zjawiska jest coraz większa grupa ludzi, którzy byli wychowywani w jednej z tradycji, ale w dorosłym życiu nie identyfikują się z żadną z nich. Przyczyna tego odejścia od wiary jest jednym z kluczowych pytań współczesnych badań socjologów religii" - powiedział.

Rzecznik Kościoła anglikańskiego skomentował wyniki badań podkreślając, że "świadczy to o narastającym pluralizmie religijnym". Dodał, że osoby, które określają się jako niewierzący nie są ateistami, lecz agnostykami.

Według analizy czterech na dziesięciu chrześcijan wychowanych w religijnym domu przestaje deklarować się jako osoba wierząca w życiu dorosłym. Jednocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na ciągle spadającą liczbę wiernych: na każdą osobę, która wraca do Kościoła, katolicy tracą 10, a anglikanie - aż 12.

Ponad połowa wszystkich chrześcijan w Anglii i Walii ma więcej niż 55 lat, ale raport wskazuje, że średni wiek katolików jest nieco niższy niż anglikanów - co może wynikać z napływu kilkuset tysięcy imigrantów z Polski.

Na terenie Anglii i Walii funkcjonuje Polska Misja Katolicka, która obejmuje opieką duszpasterską ponad 70 parafii i regularnie odprawia msze w języku polskim w ponad 200 miejscowościach. Szacuje się, że z 853 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii do kościoła regularnie chodzi ponad 80 tys. z nich.

«« | « | 1 | » | »»