Bliski Wschód: wojna między muzułmanami, tragedia chrześcijan

„Nie sądzę, żeby wyznawcy Chrystusa, którzy odeszli z Bliskiego Wschodu, mieli jeszcze ochotę spróbować budowania swej przyszłości” w Syrii czy Iraku – wyznał abp Pierbattista Pizzaballa OFM.

Nowy administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy udzielił włoskiemu dziennikowi La Stampa wywiadu o bliskowschodniej sytuacji. Podkreślił w nim, że tamtejszy konflikt „to przede wszystkim wojna między muzułmanami”, jednak ma on „przykre konsekwencje dla chrześcijan”.

„Motywacji mamy wiele – wskazał hierarcha – starcie o władzę między sunnitami a szyitami, potem jest kwestia energetyczna, tzn. nie tylko chodzi o dostęp do źródeł energii, ale również o ich transport i wreszcie pojawia się chęć kontroli nad regionem”. Abp Pizzaballa przypomniał również, że w konflikcie tym „walczy się bronią, która przychodzi z Zachodu”. Z drugiej strony franciszkanin wspomniał o otrzymywanej pomocy. „Patrząc na to, co się dzieje w Syrii i w Iraku, muszę powiedzieć, że Kościół powszechny oraz Caritas robią bardzo dużo”. Nadzieją na przyszłość dla administratora patriarchatu Jerozolimy pozostaje pamięć o przeszłości, bowiem już wiele razy „chrześcijanie zostali tam pobici i upokorzeni, ale nigdy nie wyniszczono ich całkowicie”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.