Kilka dni przed ich wyprawą islamscy ekstremiści zamordowali na Synaju kilkunastu chrześcijan z Kościoła koptyjskiego. Na murach domów wyznawców Chrystusa pojawiły się napisy z pogróżkami. Oni jednak nie zawrócili...
Artyści i Dekalog
Radek na co dzień prowadzi firmę w Gdyni. Z zawodu jest więc przedsiębiorcą, a muzykiem z zamiłowania. Jak sam mówi, pomysł na „Decalogue” zrodził się 7 lat temu z pragnienia, które odczytał jako natchnienie Ducha Świętego. – Chciałem ukazać współcześnie żyjącemu, zniewolonemu przez konsumpcję człowiekowi piękno życia z Bogiem. Wybrałem formę przekazu słowno-muzycznego – wspomina. Mottem stały się słowa św. Jana Pawła II: „Oto Dekalog. Dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata”. – Podążając za przesłaniem papieża, pomyślałem: „Dzisiejszemu światu potrzebny jest Dekalog, by nas wyrwać z »domu niewoli« XXI wieku” – podkreśla inicjator przedsięwzięcia.
Radek zaprosił do współpracy multiinstrumentalistę i kompozytora Marcina Pospieszalskiego. Razem włączyli w projekt kolejnych artystów z Polski i zagranicy. Projekt wsparli m.in. Paddy Kelly z zespołu The Kelly Family, Al Bano Carrisi, Levi Sakala, Tony Meléndez, Luxtorpeda, Maleo, Michał Lorenc, Andrzej Lampert, Ryszard Rynkowski. Łącznie 150 artystów i ponad 4 tys. godzin produkcji. Wszystko nagrane w Trójmieście. Każdy z utworów, stworzony przez innego wykonawcę, jest duchową refleksją nad wybranym przykazaniem. Czwarte – „Czcij ojca swego i matkę swoją” – wybrał Tony Meléndez, niepełnosprawny muzyk grający na gitarze... stopami.
W 1987 roku spotkał się z Janem Pawłem II. – Papież ucałował go i uściskał. Następnie powiedział: „Teraz będziesz dawał nadzieję światu”. Tony, zainspirowany tymi słowami, zaczął głosić słowo Boże poprzez muzykę. W przykazaniu czwartym opowiada o miłości swoich rodziców, którzy poświęcili życie bezrękiemu chłopcu – mówi Radek.
Przykazanie „Nie cudzołóż” wybrał Levi Sakala z Zambii. – W kraju artysty gwałci się ok. 10 tys. kobiet tygodniowo. Zambijczycy wierzą, że lekarstwem na uzdrowienie duszy i ciała człowieka jest stosunek seksualny z dziewicą. W swoim utworze Levi chce zwrócić uwagę na ogromne cierpienie swoich rodaczek – wyjaśnia Radek.
Poszczególne utwory odnoszą się także do wybranego dzieła Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. – Artyści zrzekli się swojego honorarium i sami pokryli wszelkie koszty przylotu do Polski. Poza tym pieniądze ze sprzedaży płyty lub biletów na koncerty zostaną przekazane na projekty pomocowe w różnych miejscach na świecie, m.in. zakup żywności dla rodzin w Aleppo, odbudowę domów w Damaszku, pomoc dla wykorzystywanych seksualnie dziewcząt w Livingstone, budowę studni w Sudanie – informuje Radek. Premiera płyty odbędzie się w drugiej połowie marca.
Epilog, czyli e-mail
Kilka dni po powrocie z góry Synaj Radek otrzymał e-mail. Pisał Mosa Gmeaa. Muzułmanin, ich przewodnik: „Wchodziłem na Synaj wielokrotnie. Natomiast tę podróż, ze względu na jej szczególny wyraz, zapamiętam do końca życia. Byliście inni od tych, których codziennie wprowadzam na szczyt. Stworzyliście wyjątkową aurę. Dzień zrobił się piękniejszy. Podczas waszej modlitwy dostrzegłem sens, którego nie widziałem nigdy wcześniej”.
– Nieraz w naszej codziennej pracy nad projektami mamy wątpliwości: „Panie Boże, czy to, co robimy, przynosi dobro? Czy powinniśmy iść w tym kierunku? Czy warto?”. I wtedy otrzymujemy takie wiadomości, jak ta od Mosy. Odczytujemy je jako odpowiedź od Pana: „Nie ustawajcie” – mówią Mariusz, Kamil i Radek.
Więcej o projekcie muzycznym „Decalouge” na: www.decalogue.pl. Więcej o projekcie „12 gwiazd w koronie Matki Bożej” na: www.reginapacis.pl. Więcej o działalności Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” na: www.pkwp.org.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…