USA: Indianie nie chcą stacji narciarskiej w swych świętych miejscach

Kilka plemion indiańskich Ameryki Północnej domaga się, by Sąd Najwyższy USA podjął decyzję w sprawie rozbudowy stacji narciarskiej Snowbowl w Górach San Francisco w środkowo-północnej Arizonie i zakazał wytwarzania tu sztucznego śniegu. Miejsce to Hopi i Nawahowie uznają za święte

Dotąd sądy niższych instancji nie uznawały racji Indian, którzy twierdzą, że narciarska inwestycja stanowi profanację miejsca, w którym odbywają się rytualne pielgrzymki i modlitwy.

Sąd apelacyjny w San Francisco, choć pozwolił ostatnio na budowę stacji narciarskiej, jednocześnie zaznaczył w swej decyzji, by nie rozpoczynać inwestycji, dopóki Sąd Najwyższy nie wyda ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Prawnicy Indian podnoszą, że pozwolenie na budowę w tym miejscu narusza Ustawę o Przywróceniu Wolności Religijnej (RFRA), przyjętą przez Kongres USA 15 lat temu.

Na razie nie wiadomo, czy Sąd Najwyższy zgodzi się rozpatrywać tę sprawę.

Wzgórza San Francisco są mitycznym miejscem pochodzenia Indian z plemienia Hualapai. Zakątek ten, według Hopi, zamieszkują duchy Kaczina - mitologiczne istoty nadprzyrodzone pośredniczące między światem ziemskim i nadprzyrodzonym. To także tradycyjne centrum poszukiwania wizji, lekarstw i orlich piór przez Nawahów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.