W dniach 26-28 listopada obraduje w Budapeszcie II międzynarodowa konferencja o prześladowania chrześcijan w dzisiejszym świecie. Przemówienia powitalne wygłosili premier Węgier Viktor Orbán, kardynał-prymas Péter Erdő i biskup Kościoła reformowanego w tym kraju István Szabó. W spotkaniu uczestniczą liczni zwierzchnicy Kościołów, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu i Afryki, a także przedstawiciele rządów m.in. Polski, Włoch, Nigerii, Libanu i Stanów Zjednoczonych.
Syryjski patriarcha Mar Ignacy Efrem II Karim wyraził w Budapeszcie ubolewanie, że „wielu nie słyszało naszych krzyków”. Zauważył, że tylko niewielu decydentów podjęło kroki, aby coś uczynić w obliczu zagrożeń dla obecności chrześcijan w jego ojczyźnie.
Również arcybiskup Budapesztu i Ostrzyhomia, prymas Węgier kard. P. Erdő wezwał zebranych, aby nie pozostawali obojętnymi na prześladowania chrześcijan oraz na wrogie postawy wobec wierzących. Nie można traktować fizycznych, a także słownych ataków na chrześcijan tak, jakby nic się nie zdarzyło – powiedział mówca. Wyraził uznanie dla starań o dokumentowanie sytuacji chrześcijan w Europie i na świecie.
Uczestnikami i referentami konferencji są m.in. asyryjski patriarcha Wschodu Mar Gewargis (Jerzy) III Sliwa, syryjskokatolicki arcybiskup Bagdadu Efrem Yousif Mansour Abba, chaldejski arcybiskup Mosulu Nadżib Michael Mussa oraz sekretarz generalny Ewangelickiego Synodu Syrii i Libanu Joseph Kassab. Z Afryki zabiorą głos na konferencji m.in. etiopski patriarcha Abuna Matias (Maciej) i katolicki biskup Sokoto w Nigerii – Matthiew Hassan Kukah. Swój przyjazd zapowiedzieli też przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilariona i wieloletni podsekretarz ds. stosunków z państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp Antoine Camilleri, niedawno mianowany przez Franciszka nuncjuszem apostolskim w Etiopii i Dżibuti, specjalnym przedstawicielem Stolicy Świętej przy Unii Afrykańskiej oraz delegatem apostolskim w Somalii.
Konferencja w Budapeszcie zbiega się w czasie z obchodzoną na świecie z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Czerwoną Środą”, mającą za zadanie przypominać o prześladowaniach chrześcijan w naszych czasach. W Budapeszcie zostanie z tej okazji oświetlony na czerwono Most Łańcuchowy na Dunaju. W akcję włączyła się także m.in. katedra św. Szczepana w Wiedniu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...