Biskup i rabin o spotkaniu w Jedwabnem

Bardzo pozytywnie wczorajsze spotkanie chrześcijan i Żydów oraz wspólną modlitwę w Jedwabnem wspominają biskup Mieczysław Cisło i rabin Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski uznał obecność katolickiego biskupa na 70-ej rocznicy zbrodni w Jedwabnem za wielki krok na drodze pojednania katolicko-żydowskiego. Z kolei przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że Kościół w Polsce już 10 lat temu wyraził ból, iż w zbrodni w Jedwabnem uczestniczyli także Polacy.

Biskup Mieczysław Cisło podkreślił, że jego wczorajsza modlitwa w Jedwabnem była w jakiś sposób kontynuacją modlitwy, którą zanosili polscy biskupi przed 10-ciu laty w warszawskim kościele pw. Wszystkich Świętych.

Z kolei zdaniem rabina Michaela Schudricha bardzo ważne będzie to, czy w kolejnych latach do Jedwabnego przybywać będzie jeszcze więcej ludzi, by „wspólnie się modlić, pamiętać i żałować”.


Pytany czy relacje polsko-żydowskie idą w dobrym kierunku, rabin Schudrich odpowiedział: „Kiedy idziemy drogą, której nauczał nas Jan Paweł II, to na pewno będziemy na dobrej drodze”.

10 lipca 1941 r. w Jedwabnem koło Łomży miał miejsce pogrom ludności żydowskiej. Mordu z inspiracji Niemców dokonała co najmniej 30-osobowa grupa polskiej cywilnej ludności. Żydów zapędzono na rynek, po czym zamknięto w stodole i spalono żywcem.

Wyjaśnieniem zbrodni zajął się w 2000 r. Instytut Pamięci Narodowej. W śledztwie ustalono, że w Jedwabnem zamordowano od 300 do 400 osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JEDWABNE

 • Andrzej1
  11.07.2011 18:32
  Na kłamstwie nie da sie budować. Kłamstwo wcześniej czy później zaszkodzi obu stronom.
  Budować trzeba na prawdzie.
 • Stanisław_Miłosz
  11.07.2011 23:42

  Andrzej1:

   

  1. A może wcale nie chodzi o żadne "budowanie"? A może chodzi o to by właśnie szkodziło "jednej ze stron"? A może właśnie kanwą tej "pojednaniowo-wybaczeniowej" narracji jest idea "Judeopolonii"? Że podporządkowana jest ona również innym celom, bardziej wymiernym (np. roszczeniowym). I czas najwyższy zdać sobie z tego sprawę? I nie pozwalać jej sobie narzucać?

  Jeśli tak, że nie o budowanie chodzi, to jasne jest że prawda jest poważną destrukcji Polski, jej suwerenności, w ogóle polskości, przeszkodą. I dlatego, ta pozornie "hucpa", trwa?

   

  2. Przepraszam, to ja niechcący kliknąłem na minus. Ale potem to naprawiłem, dając dwa plusy.


  Tak na boku to uważam, że (rze?) to punktowanie wypowiedzi-komentarzy, to niezbyt dobry (jeśli nie dosłownie szatański) pomysł, tworzy bowiem okazję dla (delikatnie mówiąc) nieprzyjaciół portalu Wiara, nieprzyjaciół Kościoła, nieprzyjaciół po prostu prawdy, do różnych manipulacji, które mogą być (i są!) źródłem opinii o portalu, o GN. Że np. ich redakcje sprzyjają pewnym opcjom, że przez to nie służą wiernie Wierze i Kościołowi.

  Przecież ten pseudoranking "słuszności" nijak ma się do rzeczywistych opinii czytelników Portalu.

   

  Lepszą, moim zdaniem, była by opcja rozwinięcia pod wiadomością komentarzy w zwykłej kolejności ich dopisania, tak jak to jest po wybraniu łącza "przeczytaj komentarze" lub "wszystkie komentarze". Właśnie rozwinięcia, a nie odrębnej strony jak jest obecnie. Tak by na jednej stronie była pełna treść wiadomości i wszystkie komentarze. Bardzo ułatwiałoby to czytanie komentarzy i komentowanie. Kto by nie chciał czytać komentarzy lub chciał by strona się szybciej załadowała, to by nie wybierał opcji, a kto by chciał czytać lub komentować o by sobie kliknięciem rozwinął.

   

 • mike
  11.07.2011 23:58
  @Stanisław_Milosz - popieram ten pogląd. Było tragedią odebranie życia tym 300-400 ludziom w Jedwabnem, niezależnie od wczesniejszych wydarzeń. Nieszczęsciem było to, że Polacy dali się najprawdopodobniej sprowokować przez Niemców. Niemcy byli mistrzami w tej materii. Robili to także w odniesieniu do Ukraińców - np na Lubelszczyźnie, gdzie Ukraińcy napadali i mordowali Polaków. Natomiast Źydzi, co jest udokumentowane , kolaborowali z Sowietami od 17 września 2011, w ramch nowych sowieckich władz na terenach zagarnietych, wskazywali kogo zesłać na Syberię bądź rozsrzelać, i pomagali w deportacjach. I za to powinni nas przeprosić - ustami prezydenta Izraela.
 • augusta
  18.07.2011 04:07
  Dlaczego tam nie było biskupa niemieckiego?
  Co robił tam biskup polski?
  Nie można uwiarygadniać kłamstwa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.