Izrael: Netanjahu potępia akty wandalizmu

Premier Izrael Benjamin Netanjahu potępił w niedzielę akty podpalenia synagogi oraz zbezczeszczenia cmentarzy - muzułmańskiego i chrześcijańskiego, do których doszło w Jaffie.

"Nie będziemy tolerować żadnych aktów wandalizmu i zrobimy wszystko, by znaleźć ich sprawców"- oświadczył Netanjahu, otwierając posiedzenie rządu.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedzieli się m.in. prezydent Izraela Szimon Peres i przywódczyni największej partii opozycyjnej - Kadimy - Cipi Liwni.

W sobotę wieczorem na dach synagogi w Jaffie, będącej administracyjną częścią metropolii telawiwskiej, ktoś rzucił koktajl Mołotowa. W pożarze nikt nie ucierpiał, ponieważ modły zakończyły się godzinę wcześniej i świątynia była już pusta.

Wcześniej, w Jaffie, zamieszkanej wspólnie przez Żydów i Arabów doszło do zbezczeszczenia grobów arabskich - zarówno na cmentarzu muzułmańskim, jak i chrześcijańskim. Część mogił została zniszczona, na innych pojawiły się obraźliwe napisy: "śmierć Arabom", "odpłata", a także "śmierć Rosjanom"(w Izraelu jest około półtora miliona przybyszów z byłego ZSRR). Łącznie zdewastowanych zostało 26 grobów, w tym cztery chrześcijańskie.

W odpowiedzi na te akty wandalizmu około dwustu mieszkańców Jaffy: Żydów i Arabów - przemaszerowało wspólnie w sobotę wieczorem ulicami miasta w pochodzie przeciwko rasizmowi. Miejscowi są przekonani, że dewastacja cmentarzy miała związek z ubiegłotygodniowym podpaleniem meczetu na północy kraju - w Tuba Zangarije i jest próbą wywołania zamieszek na tle religijno-rasowym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, WYZNANIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.