17 stycznia - XV Dzień Judaizmu

Wspólna refleksja i modlitwa oraz pomoc wierzącym w Chrystusa w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa - to główne cele obchodów Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce. Będzie on miał miejsce 17 stycznia, a centralne wydarzenia odbędą się w Rzeszowie.

Wspólna refleksja i modlitwa oraz pomoc wierzącym w Chrystusa w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa - to główne cele obchodów Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce. Będzie on miał miejsce 17 stycznia, a centralne wydarzenia odbędą się w Rzeszowie.

Podczas dzisiejszej (5 stycznia) konferencji prasowej Zbigniew Nosowski, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, zwrócił uwagę, że Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który postanowił organizować obchody Dnia Judaizmu.

Na centralne obchody w Rzeszowie złoży się m.in. uroczystość wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, sesja Rady Miasta, wizyta w synagodze, czy modlitwa na cmentarzu żydowskim. Jednak, na co zwracał uwagę koordynator rzeszowskich obchodów ks. Marek Dzik wiele inicjatyw odbędzie się również w innych miejscowościach diecezji.

W szkołach gimnazjalnych i średnich odbędą się natomiast katechezy poruszające tematykę judaizmu.

Motto tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu to słowa z Księgi Rodzaju „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael…” (Rdz 32,29).

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  05.01.2012 14:23
  Nawracać Zydów kto będzie?
 • Stanisław_Miłosz
  05.01.2012 17:50

  "Wspólna refleksja i modlitwa oraz pomoc wierzącym w Chrystusa w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa"

   

  Co najmniej nieścisłość. Chrześcijaństwo nie ma korzeni w judaizmie. Chrześcijaństwo jest negacją judaizmu. Tak radykalną, że faryzeusze judajscy wymusili na Piłacie ukrzyżowanie Jezusa. Dla nich, i ich talmudycznych nastepców, Bóg jest bogiem plemiennym, bliźni bliźnim tylko jeśli jest "swoim", w żadnym razie poganinem, dla Chrystusa zaś Bóg jest Bogiem wszystkich ludzi i każdy człowiek jest bliźnim, by tak bez popadania w szczegóły.

  Co zatem chcą chrześcijańscy uczestnicy Dnia Judaizmu odkrywać? W czym chcą wierzącym pomagać?

  Jeśli chodzi zaś o refleksję to jestem za. Refleksję nad sensem tych obchodów, oczywiście. Zresztą pisałem o tym wcześniej:

  http://info.wiara.pl/doc/1044541.17-stycznia-XV-Dzien-Judaizmu

  Taka refleksja naprawdę jest bardzo potrzebna. Nam i Żydom. Refleksja wieloaspektowa, bez niesprawiedliwych uogólnień:

  http://niepoprawni.pl/blog/4818/izraelska-gazeta-donosi-jak-zydzi-mordowali-polakow

   

   

 • Jarosław
  08.01.2012 17:58
  Szkoda, że nikt w Polsce nie chce odmawiać Różańca polsko - hebrajskiego...  http://www.youtube.com/user/RozaniecPoHebrajsku
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.