Tragiczny zamach na pielgrzymów

Co najmniej 45 osób zginęło, a 68 zostało rannych w czwartek w zamachu bombowym na grupę szyickich pielgrzymów w pobliżu Nasirii na południu Iraku - poinformowały źródła szpitalne. Liczby te potwierdziły następnie siły bezpieczeństwa.

Poprzedni bilans mówił o 30 ofiarach śmiertelnych i 72 rannych w ataku, którego dokonał w miejscu odpoczynku pielgrzymów zamachowiec samobójca z pasem wypełnionym materiałami wybuchowymi.

Pielgrzymi udawali się pieszo na obchody święta Arbain do świętego miasta szyitów Karbali, 110 km na południe od Bagdadu.

Corocznie na święto Arbain, kończące 40-dniową żałobę po imamie Husajnie, wnuku Mahometa, przybywają do Karbali pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy. Święto to upamiętnia przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i pochówku w Karbali. Arbain jest jednym z najważniejszych świąt szyickich.

Szyiccy pielgrzymi są często celem ataków Al-Kaidy i innych sunnickich grup ekstremistycznych.

W czwartek doszło też do wybuchów w dwóch szyickich dzielnicach Bagdadu; zginęło w nich co najmniej 27 osób, a 60 zostało rannych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, ZAMACH

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.