Obama przeprasza za incydent z Koranem

Biuro prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja poinformowało wczoraj o otrzymaniu listu od prezydenta USA Baracka Obamy z formalnymi przeprosinami za incydent ze spaleniem egzemplarzy Koranu w amerykańskiej bazie wojskowej.

Listo Obamy przekazał ambasador USA. Biuro Karzaja poinformowało, że prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu tego incydentu, przeprosił oraz zapewnił, że podjęte zostaną stosowne działania, mające zapobiec powtórzeniu się czegoś takiego. Dodał, że odpowiedzialni za to zajście zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

W nocy z poniedziałku na wtorek egzemplarze Koranu, skonfiskowane więźniom w bazie w Bagram, ok. 60 km na północny wschód od Kabulu, zostały spalone, ponieważ Amerykanie obawiali się, że za ich pośrednictwem osadzeni przekazują sobie wiadomości... Dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykański generał John Allen nakazał w okólniku, by do 3 marca wszyscy żołnierze stacjonujący w Afganistanie zostali przeszkoleni w zakresie odpowiedniego obchodzenia się ze świętymi księgami, takimi jak Koran.

Allen przeprosił naród afgański za to, że "żołnierze z bazy Bagram w sposób nieodpowiedni pozbyli się dużej liczby materiałów religijnych, w tym egzemplarzy Koranu". Także amerykański minister obrony Leon Panetta wydał oświadczenie, w którym przeprosił za "nieodpowiednie traktowanie" świętej księgi islamu.

Tymczasem w Afganistanie trwają antyamerykańskie protesty i rozruchy wywołane spaleniem Koranu. Dochodzi do starć demonstrantów z afgańską policją. Są zabici i ranni.

«« | « | 1 | » | »»
  • Inka
    25.02.2012 20:44
    Amerykański prezydent przeprosił za Koran i sprawcy zostaną ukarani a jak Nergal niszczył katolicką Biblię to wszystko w porządku. Po co nasi rządzący mienią siebie katolikami?
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.