Piękno i transcendencja były tematem kolejnej edycji „Dziedzińca pogan”, który tym razem odbył się w Barcelonie. Wziął w nim udział jej pomysłodawca, kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.
Sztuka przemienia człowieka podobnie jak wiara, ponieważ „prawdziwa sztuka rodzi niepokój i nikogo nie zostawia obojętnym” – podkreślił szef watykańskiej dykasterii. Zachęcił uczestników spotkania, aby „w rzeczach widzialnych szukali tego, co jest niewidzialne, ponieważ sztuka i wiara są bramą do absolutu”. Kard. Ravasi zwrócił uwagę, że Jezus w Ewangelii jest człowiekiem dialogu, który niekiedy prowadził go do „oburzenia, a nawet gniewu wobec zła fizycznego i ubóstwa. Nie bał się prowadzić dialogu rękami, dotykać wyklętych, trędowatych... siadał do stołu z grzesznikami i celnikami. To jest dialog, który popiera Dziedziniec Pogan – otwarta przestrzeń, gdzie można posłuchać różnych wystąpień i dokonać konfrontacji, tak jak stało się to w Barcelonie” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.
W spotkaniu, w którym wzięli wierzący i niewierzący, debatowano nad pięknem i transcendencją w sztuce, poezji, muzyce i filozofii. „Rozwód pomiędzy wiarą i kulturą jest jednym z wielkich dramatów naszych czasów” – podkreślił kard. Lluis Martínez Sistach, gospodarz spotkania. Panujący kryzys ekonomiczny jest także „kryzysem antropologicznym i kryzysem wartości, natomiast piękno prowadzi nas do prawdy i dobra” – dodał arcybiskup Barcelony.
Dziedziniec Pogan zakończył wspaniały koncert w bazylice Świętej Rodziny. Wśród wykonawców była m. in. znana śpiewaczka operowa Montserrat Caballé.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...