Zawieszenie broni na czas święta

Syryjskie siły reżimowe i opozycja ogłosiły w czwartek, że będą przestrzegać zawieszenia broni od piątku rano do poniedziałku, czyli w okresie najważniejszego muzułmańskiego święta Id al-Adha (Święta Ofiarowania). W zawieszenie broni nie wierzą islamiści.

Dowództwo armii syryjskiej poinformowało, że wstrzymuje operacje militarne na czas święta, ale zastrzegło sobie prawo do reagowania na ataki rebeliantów i zamachy bombowe. Wojsko zapowiedziało też, że nie pozwoli, żeby rebelianci wykorzystali czas przerwy w walkach do umocnienia swych pozycji.

Dowódca opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej zapowiedział, że jego bojownicy będą przestrzegać zawieszenia broni, ale zażądał od władz syryjskich uwolnienia w piątek więzionych opozycjonistów.

Rzecznik islamistycznego ugrupowania Ansar al-Islam oświadczył natomiast, że wątpi, by siły reżimowe przestrzegały zawieszenia broni. Ansar al-Islam nie zamierza zobowiązywać się do przerwania walk.

Zawieszenie broni na czas święta zaproponował wysłannik społeczności międzynarodowej do Syrii Lakhdar Brahimi, wyrażając opinię, że mogłoby ono doprowadzić do dłuższego rozejmu i do politycznych negocjacji między reżimem prezydenta Baszara el-Asada a opozycją.

Associated Press zwraca jednak uwagę, że poprzednie zawieszenia broni naruszały w Syrii obie strony konfliktu.

Poparcie dla inicjatywy Brahimiego wyraziła Rada Bezpieczeństwa ONZ. Rada uznała, że rozejm podczas muzułmańskiego święta Id al-Adha w dniach od 26 do 28 października może być "pierwszym krokiem" w kierunku stałego powstrzymania się od wrogich działań oraz zmian politycznych "przeprowadzonych przez samych Syryjczyków".

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun z zadowoleniem powitał w czwartek ogłoszenie w Syrii zawieszenia broni, podkreślając, jak ważne jest jego przestrzeganie przez strony konfliktu.

Rzecznik Ban Ki Muna wyraził nadzieję, że broń zamilknie i że będzie można w tym czasie przyjść w Syrii z pomocą tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

W czwartek trwały w Syrii zacięte walki, m.in. w rejonie Damaszku, w Aleppo i w Idlibie. Konflikt syryjski, który wybuchł w marcu 2011 roku, kosztował już życie ponad 30 tys. ludzi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SYRIA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg