W jednym z miast indonezyjskiej prowincji Aceh kobietom nie wolno będzie jeździć na motorze okrakiem na miejscu pasażera, a tylko w dosiadzie bocznym, jak w damskim siodle. Będzie to zgodne z zasadami prawa muzułmańskiego - poinformował niedawno burmistrz.
"Nie przystoi kobiecie siadać okrakiem. Stosujemy się tu do prawa muzułmańskiego" - wyjaśnił burmistrz miasta Lhokseumawe, Suaidi Yahya. Także na motorowerach kobiety nie powinny jeździć okrakiem, by nie prowokować kierowców. Przepisy mają również na celu uchronienie kobiet przed niepożądanymi sytuacjami - dodał.
Islamska policja w Aceh pilnuje, by kobiety ubierały się w obfite, maskujące kształty suknie i chusty. Zabronione są gry na pieniądze i picie alkoholu.
W Indonezji liczącej 240 mln mieszkańców żyje największa na świecie społeczność muzułmańska; konstytucja kraju gwarantuje wolność wyznania, ale w prowincji Aceh, od czasu uzyskania przez nią autonomii w 2001 roku, wprowadzono szariat. Muzułmanie stanowią 98 proc. mieszkańców tej prowincji.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?