Turecki parlament zajmie się petycją w sprawie ponownego przekształcenia monumentalnej bazyliki Hagia Sophia (Mądrości Bożej) w Stambule w meczet.
Komisja parlamentarna, która przyjęła 29 stycznia wniosek mieszkańca miasta Kahramanmaraş (w południowej części kraju), zasięgnie w tej sprawie opinii różnych organizacji i instytucji.
Hagia Sophia uchodzi za najwspanialszą budowlę pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Została zbudowana przez cesarza Justyniana w 537 r. na ruinach świątyni wzniesionej w IV w. Po upadku Konstantynopola w 1453 r. szybko została przekształcona w meczet, m.in. dobudowano cztery minarety, zaś w 1934 r. stała się muzeum.
W ostatnim czasie meczetami stało się w Turcji kilka świątyń chrześcijańskich o znaczeniu historycznym. Pod koniec 2012 r. rząd podjął taką decyzję w sprawie kościoła klasztoru Studios w Stambule, jednego z głównych zabytków bizantyjskich, który po odbudowie ma służyć wyznawcom islamu. W listopadzie 2011 r. meczetem stała się bazylika Mądrości Bożej z VI w. w Izniku, starożytnej Nicei, w której odbył się sobór powszechny w 787 r. Mimo to zachowano na murach freski przedstawiające Matkę Bożą i Apostołów. Z kolei w sierpniu ub.r. prawosławny patriarcha Bartłomiej protestował przeciwko planom przekształcenia w meczet XIII-wiecznej bazyliki Mądrości Bożej w Trabzonie (Trapezuncie).
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…