Historia studiów żydowskich w Krakowie na wystawie

Obrazy i zdjęcia ilustrujące ważne wydarzenia w historii studiów judaistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, wspomnienia ich pracowników, zbiory dokumentów obrazujące osiągnięcia polskich hebraistów udostępniło od wtorku Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

"To pierwsza taka ekspozycja poświęcona historii naszego instytutu i studiom żydowskim w Krakowie. Cieszymy się, że wreszcie możemy ją zaprezentować, ponieważ przygotowania do niej, zbiór dokumentów i zdjęć, trwały ok. dwa lata" - powiedział PAP kurator wystawy Stefan Gąsiorowski, pracownik naukowy Instytutu Judaistyki UJ.

Krakowski Instytut Judaistyki aż do bieżącego roku był jedynym w kraju, który oferował judaistykę jako kierunek studiów. W październiku taki sam fakultet uruchomił Uniwersytet Wrocławski.

W Krakowie tradycja studiów hebraistycznych sięga XVI w. Wówczas, zgodnie z założeniami renesansu, w europejskich uniwersytetach zaczęto wykładać język hebrajski. Od połowy XVII w. do wybuchu II wojny światowej w krakowskiej uczelni odbywały się nieregularne zajęcia poświęcone nie tylko językowi jidysz i hebrajskiemu, ale też zwyczajom i religii żydowskiej. Po wojnie zaprzestano badań. W okresie Solidarności - mówił PAP kurator - gdy polskie uniwersytety odzyskały autonomię, krakowscy profesorowie postanowili powrócić do studiów nad historią i kulturą Żydów - głównie polskich.

Placówka naukowa rozpoczęła działalność w 1986 r. pod nazwą Międzywydziałowy Zakład Historii i Kultury Żydów w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inicjatorem jej powołania był ówczesny rektor UJ, prof. Józef Andrzej Gierowski i on też został pierwszym kierownikiem Zakładu. W 2000 r. jednostkę przekształcono w Katedrę Judaistyki UJ, a 2012 r. w Instytut Judaistyki.

Obecnie na dwustopniowych studiach stacjonarnych w Krakowie uczy się ok. 150 osób. Spośród cudzoziemców judaistykę najczęściej wybierają Ukraińcy, Białorusini i Czesi.

"Nie możemy narzekać na brak kandydatów na studia" - powiedział Gąsiorowski i dodał, że absolwenci pracują w polskich i zagranicznych instytucjach kultury, robią karierę naukową lub - dzięki znajomości języka hebrajskiego - znajdują zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach.

W Muzeum Żydowskim Galicja wystawa ma być czynna do lutego. Potem będzie prezentowana w innych krajowych instytucjach kultury i nauki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg