Apel do buddystów o wspólne z chrześcijanami rozwijanie braterstwa zawierają watykańskie życzenia na obchodzone w maju buddyjskie święto Wesak.
Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego nawiązuje w swym przesłaniu do tegorocznego orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanego: „Braterstwo podstawą i drogą do pokoju”.
„Waszą tradycję religijną znamionuje przekonanie, że przyjazne relacje, dialog, dzielenie się darami i harmonijna, pełna szacunku wymiana zdań prowadzą do postawy dobroci i miłości, a zatem do braterstwa – czytamy w watykańskim przesłaniu do buddystów. – Żywicie też przekonanie, że źródłem zła jest ignorancja i niezrozumienie wynikające z zachłanności i nienawiści, które ze swej strony niszczą więzy braterstwa. Niestety «codzienny egoizm, tkwiący u podstaw wojen i licznych niesprawiedliwości» nie pozwala dostrzec w innych ludziach «istot stworzonych dla wzajemności» (papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2014). Żyjemy (...) w świecie zbyt często rozdzieranym uciskiem, egoizmem, trybalizmem, antagonizmami etnicznymi, przemocą i fundamentalizmem religijnym, gdzie innych traktuje się jako istoty niższe, bezosobowe, które są zagrożeniem i należy je, gdy to możliwe, wyeliminować”.
„Jesteśmy jednak wezwani do respektowania naszego wspólnego człowieczeństwa w różnych kontekstach społeczno-gospodarczych, politycznych i religijnych – podkreślono w przesłaniu watykańskiej dykasterii. – Dla budowania braterskiego świata żywotne znaczenie ma zjednoczenie naszych sił, by wychowywać ludzi, zwłaszcza młodych, do szukania braterstwa, życia nim i odważnego nadawania mu kształtu. Modlimy się, aby obchody święta Wesak były okazją do rozwijania na nowo braterstwa, zwłaszcza w naszych podzielonych społeczeństwach” – piszą do buddystów przełożeni Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…