Watykańskie życzenia dla buddystów

Apel do buddystów o wspólne z chrześcijanami rozwijanie braterstwa zawierają watykańskie życzenia na obchodzone w maju buddyjskie święto Wesak.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego nawiązuje w swym przesłaniu do tegorocznego orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanego: „Braterstwo podstawą i drogą do pokoju”. 

„Waszą tradycję religijną znamionuje przekonanie, że przyjazne relacje, dialog, dzielenie się darami i harmonijna, pełna szacunku wymiana zdań prowadzą do postawy dobroci i miłości, a zatem do braterstwa – czytamy w watykańskim przesłaniu do buddystów. – Żywicie też przekonanie, że źródłem zła jest ignorancja i niezrozumienie wynikające z zachłanności i nienawiści, które ze swej strony niszczą więzy braterstwa. Niestety «codzienny egoizm, tkwiący u podstaw wojen i licznych niesprawiedliwości» nie pozwala dostrzec w innych ludziach «istot stworzonych dla wzajemności» (papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2014). Żyjemy (...) w świecie zbyt często rozdzieranym uciskiem, egoizmem, trybalizmem, antagonizmami etnicznymi, przemocą i fundamentalizmem religijnym, gdzie innych traktuje się jako istoty niższe, bezosobowe, które są zagrożeniem i należy je, gdy to możliwe, wyeliminować”. 

„Jesteśmy jednak wezwani do respektowania naszego wspólnego człowieczeństwa w różnych kontekstach społeczno-gospodarczych, politycznych i religijnych – podkreślono w przesłaniu watykańskiej dykasterii. – Dla budowania braterskiego świata żywotne znaczenie ma zjednoczenie naszych sił, by wychowywać ludzi, zwłaszcza młodych, do szukania braterstwa, życia nim i odważnego nadawania mu kształtu. Modlimy się, aby obchody święta Wesak były okazją do rozwijania na nowo braterstwa, zwłaszcza w naszych podzielonych społeczeństwach” – piszą do buddystów przełożeni Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.