Kamienują szatana

Ponad 2 miliony muzułmanów rozpoczęło w sobotę w dolinie Mina w pobliżu Mekki rytualne kamienowanie szatana, którego symbolizują trzy kamienne stele, co zapoczątkowało Id al-Adha, Święto Ofiar.

Święto to obchodzone jest na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga. Pielgrzymi rzucają siedem kamieni w wielką stelę pierwszego dnia i 21 kamieni nazajutrz, po siedem znów w wielką stelę, średnią i małą.

Napływem wiernych do Miny kierują agenci bezpieczeństwa, którzy utworzyli łańcuch ludzki wokół dojścia do miejsca, gdzie odbywa się kamienowanie szatana.

Przy okazji tego rytuału doszło w 2006 r. do wybuchu zbiorowej paniki, wskutek której zginęły stratowane przez tłum 362 osoby, a ponad 300 pielgrzymów zostało ciężko rannych. Najwięcej, bo aż 1426 pielgrzymów, zostało zadeptanych w czasie pielgrzymki w 1990 r.

Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udadzą się do Mekki, miejsca urodzenia proroka Mahometa, aby na dziedzińcu Świętego Meczetu siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu.

Hadżdż jest jednym z pięciu obowiązków w islamie, zwanych filarami - obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i postu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anna
  04.10.2014 16:05
  A może by tak GN podał treść modlitwy płynącej z megafonów w Mekce miotającej przekleństwa na chrześcijan i żydów. i życzącej nam rychłej śmierci!!!!
 • Bolek
  04.10.2014 19:10
  Czy PO tym artykule mamy zbiorowo przejść na islam? Takie odniosłem wrażenie. A drugie wrażenie było mocniejsze: Co będzie jeśli nie przejdziemy na islam...?!?
 • Bezimienny
  04.10.2014 19:58
  Bezimienny
  No jak dzieci, jak dzieci. Im też się wydaje, że jak zakryją twarz, to znikają. Jak GN czy Wiara.pl nie poinformuje, to muzułmanie porzucą swoje obyczaje, tak? Albo nikt nie przejdzie na islam? Ehh...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.